چهارشنبه 1 خرداد 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

مشاوره و مقاله
انتخاب رشته فرزندانمان
 

اين يک کار پاياني

 

در هر خانواده‌اي وقتي داوطلبي خود را براي شرکت در کنکور آماده مي‌کند، معمولاً بيشتر والدين نيز پا به پاي داوطلب کنکور را تجربه مي‌کنند. حتي اگر در برخي از خانواده‌ها اين موضوع شدت نداشته باشد، باز هم والدين و همچنين ساير اعضاي خانواده، کنکوري بودن يکي از افراد خانواده و تاثير آن بر فضاي حاکم بر خانه و خانواده را به خوبي احساس مي‌کنند. يکي از مسايلي که عموماً در دوره کنکوري بودن داوطلبان در هر خانواده اتفاق مي‌افتد اين است که بيشتر توجه خانواده‌ها و حتي خود جوانان، صرفِ برنامه‌ريزي براي شرکت در آزمون سراسري مي‌شود و به دليل مطالعه و کار مداوم، بعد از برگزاري آزمون سراسري، تا حدي از مشغله فکري خانواده‌ها کاسته مي‌شود. در اين بين، گاهي مساله انتخاب رشته مناسب مورد غفلت قرار گيرد؛ نه اين که والدين، اقدامي براي انتخاب رشته فرزندان خود نکنند، بلکه به اين دليل که موضوع مهم و سرنوشت ساز انتخاب رشته تحت تاثير مسايل گوناگون به حاشيه رانده مي‌شود.

والدين دانش‌آموزاني که در کنکور شرکت کرده‌اند اکنون با ديدن رتبه دانش‌آموز خود و نتيجه کارنامه او، درواقع، نتيجه هجده سال پرورش و مراقبت از فرزند خود و دوازده سال مشقت‌هاي متعدد، از جمله انتخاب مدرسه مناسب و مراقبت‌هاي آموزشي چه در مدرسه چه در منزل، درس پرسيدن‌ها، همکاري در انجام تکاليف درسي، شب امتحان، دبير خصوصي و ... را مي بينند. بر اين اساس در ايام انتخاب رشته، والدين نيز در کنار داوطلبان در تکاپوي ويژه اي هستند و هر کدام با هدف و مقاصد متفاوت، سعي در راهنمايي هرچه بهتر دانش‌آموز خود مي‌کنند. از طرفي اهدافي که معمولاً دانش‌آموزان به دنبال آن هستند با آن چه که اولياي آنها در نظر مي‌گيرند در برخي از موارد متفاوت است. اين موضوع، هر سال در ايام انتخاب رشته مشکلاتي را در خانواده ها به وجود مي‌آورد و والدين و دانش آموزان را وادار به بحث‌ها و تقابل‌هايي مي‌کند؛ به طوري که اولين موضوع مهم در انتخاب رشته بسياري از مراجعان به مشاوران، به نزديک کردن نقطه نظرات اوليا با دانش‌آموزان برمي گردد.

خانواده‌هاي عزيز بايد بدانند که انتخاب رشته، يکي از مهم ترين و اصلي‌ترين کارهاي کنکور است؛ زيرا يک انتخاب رشته درست و اصولي مي‌تواند سرنوشت يک داوطلب را به کلي تغيير دهد؛ همان گونه که يک انتخاب رشته بد و شتابزده هم مي‌تواند باعث بر باد رفتن تلاش‌ها و زحمات يک ساله يک داوطلب شود؛ بنابراين، بسيار مهم است که افراد خانواده، بخصوص والدين، به هر شکل ممکن، داوطلب را در انتخاب رشته کمک و راهنمايي کنند. از جمله مهم‌ترين مسايلي که والدين در زمان اعلام نتايج اوليه و براي انتخاب رشته فرزندان کنکوري خود بايد به آن توجه نشان دهند، موارد زير است:

1-    فرزندانتان را سرزنش نکنيد

ممکن است که پس از اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري، از رتبه و نتيجه فرزند خود اصلاً يا تا حدودي از اين نتيجه راضي نباشيد. درست است که به عنوان والدين داوطلب، آرزوي پيروزي و موفقيت او را داريد، اما اين موضوع نبايد باعث ناراحتي شما و سرزنش فرزندتان گردد. ممکن است که فرزند شما براي آزموني که پشت سر گذاشته است، تلاش کرده باشد، اما نتيجه تلاش و زحماتش در امتحان منعکس نشده، يا اين که توان پاسخگويي به سؤالات را نداشته يا اصلاً با بازيگوشي کنکور را جدي نگرفته باشد. به هر صورت، شما بايد توجه داشته باشيد که زمان به عقب باز نمي‌گردد و ناراحتي شما و سرزنش فرزندتان کاري از پيش نمي‌برد.

به جاي عصبانيت و سرزنش، سعي کنيد تا با اين موضوع، به طور منطقي و اصولي برخورد کنيد. اگر فکر مي‌کنيد که در صورت نشان ندادن ناراحتي خود، فرزندتان متوجه کم کاري يا شرايطي که به وجود نياورده است، نخواهد شد يا احساس خواهد کرد که موضوع براي شما مهم نبوده است، به آرامي و دوستانه، موضوع را با او در ميان بگذاريد؛ مثلاً بگوييد که از او انتظار بالاتري داشته‌ايد يا حتماً مشکلاتي که خارج از پيش بيني بوده، باعث کسب اين رتبه شده است. با او مانند يک دوست مهربان و صميمي رفتار کنيد و به دنبال علت شکست يا کم کاري فرزند خود باشيد. به جاي ايجاد جوّي تنش‌آلود و ناراحت کننده، با او دوستانه صحبت کنيد و به فرزندتان اطمينان بدهيد که در کنار وي خواهيد بود و بهترين کار ممکن را در جهت کمک به او در اين زمينه، انجام خواهيد داد.

2-   دانشگاه، تنها راه نيست

بسياري از والدين به دليل علاقه به آينده فرزندشان، تمام سعي خود را مبذول مي‌کنند تا او به هر قيمتي در بهترين رشته و دانشگاه قبول شود. بعضي از والدين هم با تعصب خاصي گمان مي‌برند که ادامه تحصيل فرزندشان در دانشگاه، تنها را ممکن براي آينده و پيشرفت اوست؛ اما به خاطر داشته باشيد که دانشگاه، تنها راه ممکن براي موفقيت و پيشرفت فرزندتان نيست و ممکن است که استعداد و توانايي‌هاي او در جايي ديگر و شغل و حرفه‌اي ديگر شکوفا شود؛ پس سعي کنيد که به دور از تعصب و با واقع بيني خاص، بهترين‌ها را براي فرزندتان بخواهيد. با وي صحبت کنيد و از علايق و توانمندي‌هايش بپرسيد. با مشاوران مجرب در ارتباط باشيد و در نهايت اگر گمان کرديد که فرزندتان، توان و استعداد حضور در آموزش عالي و کسب تحصيلات دانشگاهي را ندارد، موضوع را پس از بررسي فراوان با او در ميان بگذاريد. با اين همه، تصميم نهايي را به وي واگذار کنيد تا او انتخاب کند که آيا پس از کسب يک رتبه بد، باز هم براي رفتن به دانشگاه تلاش مي کند يا نه.

3- قرار نيست که شما ادامه تحصيل دهيد

برخي از والدين به هنگام انتخاب رشته به گونه اي رفتار مي‌کنند که گويي قرار است خود آنها انتخاب رشته کرده و ادامه تحصيل دهند. اين گروه از ابتداي ورود فرزندانشان به مقطع دبيرستان و حتي قبل از آن، سعي مي‌کنند آرزوهايي را که در زمينه تحصيل و شغل داشته و بنا به دلايل مختلف به آنها دست نيافته اند، به فرزند خود القا يا حتي تحميل کنند. در انتخاب رشته اين موضوع حادتر و بيشتر مي‌شود؛ زيرا اين گروه از والدين، علاقه دارند که فرزندشان آرزوهاي آنها را برآورده کند.

به اين موضوع توجه داشته باشيد که فرزند شما هم علاقه‌مندي‌ها و آرزوهايي دارد. او چندين سال با تلاش و کوشش فراوان درس خوانده است تا به آنچه که خود مي‌خواسته است، دست يابد. اکنون انتخاب رشته طبق خواست و آرزوي شما، باعث خواهد شد تا از طرفي وي به اين نتيجه برسد که تلاشش بي فايده بوده است، و از طرف ديگر، نتواند آن طور که بايد و لازم است، در رشته مورد نظر پيشرفت کند.

4-   به علايق او احترام بگذاريد

همه والدين، فرزندان خود را دوست داشته و به آنها عشق مي‌ورزند و هميشه براي فرزندان خود بهترين‌ها را خواسته و در اين مسير سعي و کوشش مي‌کنند و براي رسيدن او به موفقيت و پيروزي، از انجام هيچ کاري دريغ نمي‌کنند. در اين ميان، برخي از والدين راه را اشتباه رفته و در انتخاب رشته، به گمان اين که صلاح و خوبي فرزندان خود را مي‌خواهند و بهتر از آنها به شرايط او آگاهند، علايق فرزندان خود را ناديده مي‌گيرند.

 اين موضوع را درنظر داشته باشيد که بحث علاقه در انتخاب رشته، يکي از مهم‌ترين عوامل پيشرفت تحصيلي هر داوطلب است. تا وقتي داوطلبي به رشته‌اي علاقه نداشته باشد، نمي‌تواند يا به سختي قادر است که در آن رشته تحصيل کند؛ پس شما والدين عزيز! يکي از مسايل مهمي که مي‌بايست در انتخاب رشته فرزندانتان به آن توجه کنيد، ميزان علاقه‌مندي او به رشته‌هاي گوناگون است. اگر متوجه شديد که فرزندتان به رشته يا رشته‌هاي خاصي علاقه‌مند است، قبل از اين که در مقابل او جبهه گيري کنيد، با افراد مطلع مشاوره کنيد و نظرات کساني را که با آن رشته در ارتباطند و بخوبي به مسايل آن رشته اشراف دارند، جويا شويد و اگر به اين نتيجه رسيديد که آن رشته براي فرزند شما مناسب نيست، با دليل و منطق با او صحبت کنيد. تا بتوانيد بهتر و راحت‌تر فرزندتان را قانع نماييد.

5-   توانمندي‌هاي او را دريابيد

يکي از عوامل مهم در انتخاب رشته، استعداد و توانايي فرد در ادامه تحصيل در آن رشته و شغلي است که در آينده به واسطه آن رشته بايد به آن بپردازد. يکي از کارهاي مهمي که والدين عزيز در انتخاب رشته فرزندان خود بايد به آن توجه داشته باشند، همين مساله توانمندي‌ها و استعدادهاي داوطلب است.

 برخي از والدين، به دليل علاقه به رشته يا رشته‌هايي خاص، فرزندان خود را مجبور به انتخاب اين رشته‌ها مي‌نمايند؛ بدون اين که توانمندي‌هاي فرزند خود را در نظر بگيرند. به خاطر داشته باشيد که اگر فرزند شما در برخي از رشته‌ها توانمند نباشد يا استعداد لازم را نداشته باشد، به احتمال بسيار زياد در ادامه تحصيل يا در بازار کار شکست خواهد خورد؛ پس واقع بينانه رفتار کنيد و به دليل عالي بودن برخي از رشته‌ها در نگاه شما، فرزندانتان را مجبور به انتخاب آنها نکنيد. به اين موضوع توجه کنيد که هر چند بعضي از رشته‌ها در جامعه ما بازار کار بهتري دارند و مورد اقبال بسياري از افراد قرار مي‌گيرند، اما همگان در آنها موفق نمي‌شوند؛ به طور مثال، يک فرد خجالتي يا درون‌گرا نمي‌تواند وکيل خوبي شود و ....

براي انتخاب رشته خوب و اصولي، والدين بايد با رجوع به خصوصيات و توانايي‌هاي فرزندشان و با استفاده از روش‌هاي مختلف، علايق و استعدادهاي او را شناسايي کنند و از سوي ديگر، رشته هاي متفاوت را بشناسند تا دقيقاً بدانند که تحصيل در کدام رشته، موفقيت تحصيلي و سپس شغل خوبي را براي فرزندشان در پي دارد. همچنين پيش بيني بازار کاري بايد مدنظر قرار گيرد؛ به عنوان مثال، برخي از رشته‌ها مثل رشته مکانيک، رشته اي کليدي و مادر است و حيطه‌هاي گسترده کاري دارد؛ در مقابل، رشته هوا فضا، داراي دامنه کاري محدودي است. توجه به اين تفاوت ها به هنگام انتخاب رشته، بسيار ضروري است. نکته اينجاست که در هر زماني، رشته هاي خاصي مدنظر است و بعضي از رشته ها طي دوره هايي، طرفداران زيادي پيدا مي‌کند؛ اما اين تغييرات و گرايش به برخي از رشته‌ها، اغلب مقطعي است؛ ضمن اين که برخي از رشته‌ها به دليل همپوشاني، در بازار کار يکديگر را تحت تاثير قرار مي‌دهند؛ مثلاً نمونه دو رشته‌اي که به هم نزديکند و بازار کار را تحت تاثير قرار مي‌دهند، رشته هاي مديريت صنعتي و مهندسي صنايع هستند.

6-   فرزند خود را با ديگران مقايسه نکنيد

يکي از کارهايي که والدين عزيز پس از اعلام نتايج اوليه و در انتخاب رشته انجام مي‌دهند، اين است که فرزندان خود را با ديگر داوطلبان يا ساير افراد فاميل و آشنا که قبلاً کنکور داده‌اند، مقايسه مي‌کنند و انتظار دارند که آنها نيز مانند اين افراد باشند؛ مثلاً به فرزندان خود مي گويند: چرا دختر فلان فاميل توانسته در همان گروه آزمايشي رتبه خوبي کسب کند و تو نتوانسته اي؟ پسر آن همسايه با رتبه نزديک به رتبه تو رشته‌هاي خاصي را انتخاب کرده، ولي اين کار را تو نکرده اي؟ دختر عمه‌ات در رشته مهندسي کامپيوتر تحصيل مي‌کند و تو هم مي‌بايست حتماً اين رشته را به عنوان اولويت‌هاي اول خود انتخاب کني و .... علاوه بر اين که اين مقايسه‌ها بسيار بد و مخرب است و باعث نارضايتي و دلخوري فرزند شما مي‌شود، باعث مي‌شود تا استعدادها و علايق فرزندانتان ناديده گرفته شود. چه بسا فرزند شما در زمينه و رشته ديگري داراي استعداد و توانايي باشد و بتواند به موفقيت زيادي در آن زمينه برسد؛ پس اين مقايسه‌ها نه تنها خوب نيست، بلکه مخرب نيز هست.

والدين عزيز! براي هر چه بهتر و مطلوب تر انتخاب رشته کردن فرزندانتان و موفقيت او، حتماً به نکات زير توجه فرماييد:

الف - از ارايه نظرات سليقه‌اي و شخصي درباره خوبي و بدي رشته هاي دانشگاهي خودداري نماييد. به جاي انجام اين کار مي‌توانيد از اساتيد، کارشناسان، پژوهشگران و دانشجويان اين رشته‌ها به اتفاق فرزندتان تحقيق کرده و تصميم را به او واگذار کنيد.

ب - با استفاده از نظرات و راهنمايي مشاوران و افراد کارشناس، درباره آينده شغلي و چشم اندازهاي هر يک از رشته‌هاي دانشگاهي کسب اطلاعات نماييد و در اين جلسات، دانش آموز خود را همراهي کنيد.

پ - از مشورت با افراد منفي باف و ناموفق پرهيز نموده و فضاي ذهني خود و دانش آموز خود را با افکار و انديشه‌هاي منفي پر نکنيد. در هر رده شغلي و جامعه آماري، بعضي‌ها موفق و بعضي‌ها غيرموفق هستند؛ اما اين مطلب دليلي بر خوبي و بدي هيچ رشته‌اي نيست.

ت - محور ادامه تحصيل فرزند خود را مبني بر دانشگاه‌هاي معتبرتر قرار دهيد. فارغ‌التحصيلي از يک دانشگاه معتبر، بهتر مي تواند مي‌تواند به اشتغال فرزند شما پس از فراغت از تحصيل کمک کند.

ث - اگر دانش‌آموزي در باره موضوع خاصي در انتخاب رشته و محل تحصيل سرسختي مي‌کند و اين مطلب براي شما غيرمنطقي و پذيرفتني نيست، سعي کنيد با طرح سؤالات مشخص و صريح، علت سرسختي او را جويا شويد.

ج - درصورتي که اختلاف نظر بين دانش‌آموز و اوليا وارد فضاي پر از تنش و لجاجت شود، بهتر  است که از يک کارشناس مشورت گرفته و از او بخواهيد تا اين مساله را به نيابت از هر دو طرف پيگيري کند. فراموش نکنيد که دانش‌آموزان در اين شرايط سني تمايل شديدي به حفظ استقلال راي دارند. اصولاً مشورت گرفتن از يک نفر از دانشجويان موفق، که از نظر سني هم با دانش‌آموز نزديک‌تر است، مي‌تواند در اين زمينه مؤثرتر باشد. در صورتي که تمايل داريد موضوع خاصي را به دانش آموز خود بگوييد، مي‌توانيد ابتدا با آن فرد در اين باره صحبت کرده و از نقطه نظر او مطلع شويد و سپس از او بخواهيد که با دانش‌آموز شما در اين مورد صحبت نمايد.

7-   به رشته يا دانشگاه خاصي تاکيد نکنيد

از فرزند خود بخواهيد که در مورد رشته‌هاي انتخابي‌اش و همچنين دلايل انتخابش به شما توضيح بدهد. ضمناً به ارزش‌ها و علايق فرزند خود احترام بگذاريد و اگر اشتباه يا خطايي مشاهده مي‌کنيد، تلاش کنيد که آن را به صورت منطقي رفع نماييد. شرايط و جوّ رواني مساعدي در خانواده ايجاد نماييد و روحيه فرزند خود را به شکل متعادل و نه به صورت افراطي تقويت نماييد. حساسيت و بي‌تابي بيش از حد شما باعث کاهش انگيزه‌هاي فرزندتان مي‌شود؛ بنابراين، با توجه به شناختي که از روحيات و توانايي‌هاي فرزند خود داريد، واقع گرا باشيد.

حساسيت بي‌جا نداشته باشيد و مشتاق‌تر و بي تاب‌تر از فرزندتان رفتار نکنيد و بدانيد که او بيش از همه نگران شرايط و آينده خود است. همچنين از ملزم کردن فرزند خود به گرفتن مشاوره‌هاي متعدد بپرهيزيد.(پيك سنجش-۱۳۹۴/۰۵/۰۵)

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2674050 نفر   - 482822 ip   بازديد امروز : 107 نفر   - 16 ip   بازديد ديروز : 1169 نفر   - 343 ip   آنلاين : 10 نفر