پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

برنامه آموزشي و امتحانات
نحوه پاسخ گويي داوطلبان ریاضی در کنکور95

 تعداد 150 هزار و 121 داوطلب گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در جلسه آزمون سراسري سال 95 حضور داشتند. وضعيت داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 95 بيانگر اين نکته مهم است که اگر داوطلبي حتي به يکي از سؤال هاي درسي که در آن ناتوان است و ضعف دارد،  پاسخ صحيح بدهد (به هيچ يک از سؤال‌ هاي همان درس نيز پاسخ غلط ندهد)، از تعداد قابل توجهي از داوطلبان وضعيت بهتري خواهد داشت؛ چرا که متاسفانه تعداد قابل توجهي از داوطلبان در تمام دروس اين گروه آزمايشي، نمره منفي يا صفر درصد کسب کرده ‌اند.

برای دریافت جداول مربوطه این مطلب، اینجا کلیک کنید.

در ضمن، وجود درصد 33- درصد در همه درس هاي عمومي و اختصاصي، بيانگر آن است که به هيچ وجه نمي ‌توان به سؤال ‌هاي آزمون سراسري در يک درس (حتي درس ‌هاي عمومي) به طور اتفاقي پاسخ داد و درصد  خوب يا مثبتي نيز در آن درس کسب کرد؛ پس اگر اين روزها در درسي آمادگي نداريد بايد در همين زمان باقي مانده به مطالعه مبحث يا مباحثي از آن درس بپردازيد تا بتوانيد حداقل به چند سؤال معدود در همان درس پاسخ دهيد؛ زيرا کسب نمره منفي، بسيار بدتر از به دست آوردن درصد صفر است.

 آمار ارائه شده در جدول ‌ها، همچنين تاييدي است بر اين که آزمون سراسري، يک مسابقه است و قرار نيست که شما به همه سؤال‌ هاي آن، پاسخ صحيح بدهيد؛ بلکه لازم است که در مقايسه با ساير داوطلبان، وضعيت بهتري داشته باشيد، و اين امر، بدون دقت و هوشمندي در پاسخ گويي به سؤال ‌ها به دست نخواهد آمد.

برای دریافت جداول مربوطه این مطلب، اینجا کلیک کنید.

در اين جدول، غير از داوطلباني که به تمام سؤال‌ ها پاسخ غلط داده‌ و در نتيجه درصد 33- را کسب کرده‌ و داوطلباني که به 100 درصد سؤال‌ ها پاسخ صحيح داده ‌اند، ساير داوطلبان در گروه‌ هاي 10 درصدي مورد بررسي قرار گرفته ‌اند؛ يعني داوطلباني که به 90 تا 99.99 درصد سؤال ‌هاي يک درس پاسخ صحيح داده ‌اند، در گروه 90-100 درصد آمده ‌اند يا داوطلباني که به  0 تا 9.99 درصد  سؤال‌ها پاسخ صحيح داده ‌اند در گروه 0-10 درصد محاسبه شده ‌اند.

ذکر اين نکته مهم است که ميانگين ذکر شده هر سال يکسان نيست؛ براي مثال، سال 93، در درس عربي و فرهنگ و معارف اسلامي، هيچ يک از داوطلبان به 100 درصد سؤال‌ ها پاسخ صحيح نداده ‌اند، اما سال 94، 228 داوطلب به 100 درصد سؤال ‌هاي عربي و 213 نفر به 100 درصد سؤال فرهنگ و معارف اسلامي پاسخ صحيح داده ‌اند، و سال 95، 44 داوطلب در درس عربي و 39 داوطلب در درس فرهنگ و معارف اسلامي به 100 درصد سؤال ها پاسخ صحيح داده اند.

 

نفرات برتر گروه آزمايشي علوم رياضي و فني چه درصدهايي آورده ‌اند؟

«اگر يک درس اختصاصي  را 100 درصد بزنيد ، حتماً رتبۀ دو رقمي مي آوريد.»

 اين جمله را بارها از زبان داوطلبان کنکور شنيده ‌ايم؛ افرادي که بر اساس شايعاتي که شنيده ‌اند، تصور مي‌ کنند که اگر روي يک درس، که نقطه  قوت آن ها است، سرمايه گذاري و تلاش کنند تا به 100درصد سؤال ‌هاي آن پاسخ صحيح بدهند، رتبه ايده آلي در آزمون سراسري کسب خواهند کرد؛ در نتيجه تمام همّ و غمّ خود را صرف يک درس مي کنند و با اين کار خود، دو آسيب جدي مي ‌بينند: از يک سو، احتمال اين که بتوانند به 100 درصد سؤال هاي يک درس پاسخ صحيح بدهند، بسيار کم است، و از سوي ديگر، از درس هاي ديگر باز مي مانند و نمي ‌توانند در سطح مناسبي به سؤال هاي ساير دروس پاسخ دهند.

برای دریافت جداول مربوطه این مطلب، اینجا کلیک کنید.

همچنين نگاهي به وضعيت داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني سال گذشته به ما نشان مي دهد که حتي اگر داوطلبي در مهم ترين درس اختصاصي خود نيز به  100 درصد سؤال ها پاسخ صحيح بدهد، تضميني نيست که رتبه ايده ‌آلي کسب نمايد؛ زيرا امسال(در کنکور95) تنها  يکي از داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در درس رياضي به 100 درصد سؤال‌ ها پاسخ صحيح داده است؛ درسي که در هر سه زير گروه اين گروه آزمايشي، اهميت بسيار زيادي دارد؛ اما اين داوطلب جزو 1000 نفر اول کشوري نشده  است !

مي ‌خواهيم بگوييم که حتي کسب درصد 100 در درسي مثل رياضي، که براي بسياري از داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، درسي دشوار است و امسال 36.78 درصد داوطلبان در اين درس نمره منفي کسب کرده ‌اند، نمي ‌تواند عامل کسب رتبه عالي شود.

در زير، ميانگين درصد 1000 نفر اول کشوري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در تمام دروس آزمون سراسري ارائه شده است. همچنين در هر درس، کمترين و بيشترين درصد در بين 1000 نفر اول آمده است. توجه داشته باشيد که اين آمار براي آزمون سراسري سال 1395 است و ميانگين ذکر شده در هر سال تغيير مي‌کند.

 

برای دریافت جداول مربوطه این مطلب، اینجا کلیک کنید.

 

پیک سنجش

هفته نامه خبری و اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور

1395.10.20

 

اخبار مرتبط :

- نحوه پاسخ گويي داوطلبان تجربي در کنکور95

 

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2642922 نفر   - 475037 ip   بازديد امروز : 755 نفر   - 146 ip   بازديد ديروز : 530 نفر   - 148 ip   آنلاين : 7 نفر