چهارشنبه 1 خرداد 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

برنامه آموزشي و امتحانات
15 فکر سمي را بشناسید

«فکرت را تغيير بده تا زندگي ‌ات را عوض کني.» اين شعار را خيلي‌ ها بلد هستند، اما مشکل اين‌ جا است که اغلب ما اصلا از افکار منفي که در ذهنمان جريان دارند، چيزي نمي‌ دانيم و دست ‌و پنجه نرم کردن با اين فکرها برايمان تبديل به يک عادت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ خيلي از افکار منفي که سد راه موفقيتمان در زندگي شده ‌اند، خيلي عادي و ساده و آشنا به نظر مي ‌رسند. در ادامه با 15 نمونه از اين افکار سمي آشنا مي‌ شويد که رهايي از آن ‌ها درهاي موفقيت را به روي زندگي ‌تان باز مي‌ کند.

 

دیگر خیلی دیر شده است

مهم نيست چه کسي هستيد، يا تا امروز چه کرده ‌ايد، حتي مهم نيست از کجا آمده ‌ايد و... چون هميشه مي ‌توانيد شرايط را تغيير بدهيد و به اصطلاح به نسخه ‌اي بهبوديافته از خودتان تبديل شويد. وقتي بتوانيد سروصداي افکار «قضاوت‌ گر» ديگران را در ذهنتان خاموش کنيد، آرامش و قدرت و آگاهي بيشتر سراغتان مي ‌آيد و شما بهتر مي ‌توانيد صداي درونتان را بشنويد. و وقتي اين اتفاق بيفتد، متوجه مي‌ شويد براي انجام آن چيزي که مي ‌خواهيد، هنوز دير نشده است.

 

اگر فقط کمی قوی ‌تر، باهوش ‌تر، جذاب‌ تر و... بودم

بدترين نوع تنهايي اين است که با خودتان راحت و روراست نباشيد. در هر شرايطي بهتر است خودتان باشيد و ريسک تمسخر توسط ديگران را تحمل کنيد، اما زندگي ‌تان را روي يک پايه دروغ استوار نکنيد و مجبور نشويد خودتان را تحقير کنيد. يادتان باشد تقريبا هر اتفاقي که براي شما مي ‌افتد، بازتاب مستقيم افکاري است که در سر داريد. پس هيچ‌ وقت نمي ‌توانيد بيشتر و بهتر از آن‌ چه خودتان را باور کرده‌ اید و به خودتان اعتماد داريد، عمل کنيد.

 

هر چه بگویم، اصلا مهم نیست

 

سکوت باعث مي‌ شود جنگ درون ذهن شما سخت‌ تر و طولاني‌ تر شود. پس با خودتان صادق باشيد و واقعيت را به خودتان بگوييد و آن را از ذهنتان آزاد کنيد، قبل از اين ‌که اين افکار سمي بيش از حد قدرت بگيرد و شما را از پا درآورد! راستش را بخواهيد، غم ‌انگيزترين اتفاقي که براي خيلي از افراد مي‌ افتد، اين است که افکار و احساستان اغلب ناگفته باقي مي ‌ماند و به ‌سختي توسط ديگران درک مي‌ شود.

 

امروز هر چقدر کمتر ریسک کنم، فردا کمتر پشیمان می ‌شوم و افسوس می ‌خورم

شما صددرصد عکس ‌هايي را که هرگز نمي ‌گيريد، از دست مي ‌دهيد و اين قانون در مورد هر انتخاب و تغيير و شانسي که در زندگي ممکن است با آن رو به ‌رو شويد، صدق مي‌ کند. تا شروع نکنيد و از شانستان استفاده نکنيد يا وقتي سر دوراهي قرار گرفتيد، يک مسير را انتخاب نکنيد، هرگز نمي ‌توانيد زندگي‌ تان را تغيير دهيد. در آخر بيش از اين ‌که از اشتباهاتتان در اين مسير پشيمان شويد، به‌ خاطر فرصت‌ هايي افسوس مي ‌خوريد که از آن‌ ها استفاده نکرده ‌ايد، از روابطي که امکان آغازشان را داشتيد ولي ترسيديد و هرگز آن‌ها را شروع نکرديد و از تصميم‌ هايي که براي گرفتنشان خيلي وقت تلف کرديد.

 

من به اجازه آن ‌ها احتیاج دارم

کاري را که مي ‌خواهيد، انجام دهيد و وقت خود را با دادن هزاران توضيح به ديگران تلف نکنيد. اکثر مردم هميشه فقط آن چيزي را مي ‌شنوند که دوست دارند بشنوند. بنابراين اين‌که يک نفر از ايده شما خوشش نمي ‌‌آيد يا آن را درک نمي‌ کند، اصلا به اين معنا نيست که توضيح مناسبي هم براي آن وجود ندارد، يا ارزشش را ندارد که دست به کار شويد و براي عملي کردن آن اقدام کنيد.

 

از فردا شروع می کنم

امروز اتفاقات بزرگي مي ‌توانند بيفتند، به شرط اين ‌که شما انجامشان را به فردا موکول نکنيد. هرگز اجازه ندهيد ترستان از اشتباه کردن، جلوي شما را براي انجام کاري بگيرد و متوقفتان کند. زندگي همراه با چند اشتباه لذت‌ بخش‌ تر و مفيدتر از آن است که صرف زندگي کردن براي هيچ شود.

 

من فقط می‌ خواهم راحت باشم

اگر دو دستي به چيزي که داريد و هستيد بچسبيد، تنها به اين دليل که برايتان راحت و آشنا هستند، هرگز نمي توانيد وضعيت خودتان را بهبود ببخشيد. کارها و تغييرات بزرگ معمولا در محدوده آرامش و آسايش ما اتفاق نمي ‌افتند، بلکه بايد ريسک کنيد و خطرپذير باشيد. هر کدام از ما فقط زماني مي‌ توانيم پتانسيل کامل زندگي‌ مان را درک کنيم که اجازه دهيم اتفاقات غيرمنتظره در آن بيفتد.

 

هر جور که شده، نباید اصلا درد بکشم

مهم ‌ترين ويژگي ما توانايي‌ مان براي غلبه بر مشکلات، قدرت و تحمل، دوست داشتن و... است و اين‌ که مي ‌توانيم قوي ‌تر از مشکلات و بدبختي‌ ها باشيم. درد کشيدن براي انسان درست مثل نفس کشيدن است و زندگي ‌مان به آن وابسته است.

 

همه ‌اش تقصیر دیگران است

اگر در يک نقطه بنشينيد و اطرافيانتان را بابت کارهايي که مي ‌کنند يا نمي‌ کنند، مي ‌دانند يا نمي ‌دانند، سرزنش کنيد، زمان مي گذرد و شما هنوز همان‌ جا نشسته ‌ايد و هيچ تغييري در زندگي ‌تان اتفاق نيفتاده است. سرزنش کردن ديگران خيلي آسان است، چون لازم نيست کار خاصي انجام دهيد، اما اين زندگي نيست، بلکه راهي براي گذراندن روزها براي رسيدن به لحظه مرگ است.

 

اشکالی ندارد اگر بعضی عهدهایم را بشکنم و زیر بعضی از قول‌ ها بزنم

شما هميشه به خودتان و به ديگران قول مي ‌دهيد و متعهد مي‌ شويد، اما سوال اصلي اين‌ جا است که آيا سر اين قول ‌ها مي‌ مانيد؟ اگر به کسي (يا خودتان) قول مي ‌دهيد کاري انجام دهيد، حتما اين کار را بکنيد، در غير اين صورت اين پيغام را به ديگران (و خودتان) مي‌ دهيد که رابطه‌ تان با آن‌ ها ارزشي برايتان ندارد. بيش از حد به ديگران قول ندهيد و البته کمتر از آن‌ چه انتظار مي‌ رود هم از زير بار تعهد به خودتان و ديگران فرار نکنيد. کلام حکمت ‌آميزي وجود دارد که مي‌ گويد: هرگز وقتي عصباني هستيد، تصميم بزرگي نگيريد و هيچ ‌وقت هنگام خوشحالي وعده‌ هاي بزرگ ندهيد.

 

پنهان کردن حقیقت اشکالی ندارد

واقعا مايوس‌کننده است که بعضي ‌ها چقدر از شنيدن حقيقت شوکه مي ‌شوند و دروغ ‌ها و فريب ‌ها را باور مي ‌کنند. سعي کنيد يکي از آن‌ ها نباشيد. هميشه حقيقت را بگوييد و جزو کساني باشيد که ديگران را با اين کار شوکه مي‌ کنند.

 

اگر بخش ‌های تاریک وجودم را نادیده بگیرم، ناپدید می ‌شوم

شما نمي‌ توانيد چيزي را تغيير دهيد که از مواجه شدن با آن مي‌ ترسيد يا اجتناب مي‌ کنيد. تمايل شما براي مبارزه با بخش هاي تاريکي که در وجودتان داريد، فرشته‌ هاي درونتان را بيدار مي ‌کند و نتيجه ‌اش آگاهي و روشنگري است، به شرطي که اين کار را به ‌تدريج و در عين بخشندگي نسبت به خود انجام دهيد.

 

موانع زیادی سر راه وجود دارد

بعضي وقت‌ ها مشکلات وارد زندگي شما مي‌ شوند و هر کاري هم بکنيد، نمي‌ توانيد از مواجه شدن با آن ‌ها اجتناب کنيد. اما يادتان باشد که وجود اين مشکلات در زندگي دليل خاصي دارد و تنها زماني که بتوانيد بر آن‌ ها غلبه کنيد، به چرايي‌ شان پي مي ‌بريد. اين مسئله را بپذيريد و سرتان را بالا نگه داريد، چون وقتي براي شکست برنامه‌ ريزي مي‌ کنيد، نمي ‌توانيد انتظار پيروزي را بکشيد.

 

من شکست‌ خورده‌ تر از آن هستم که بتوانم ادامه بدهم

اگر هيچ چيزي نداريد، پس صاحب همه چيز هستيد! چون آزاديد که دست به هر کاري بزنيد، بدون اين‌ که از شکست يا از دست دادن چيزي ترس و واهمه داشته باشيد. گيج‌ کننده است؟ نه واقعا! درست در همين لحظه است که مي ‌توانيد زندگي خود را آن‌ طور که بايد، بازسازي کنيد.

 

من قربانی هستم

شما قرباني نيستيد، پس دست از سرزنش کردن خودتان و ديگران و شرايطتان برداريد. تنها به اين دليل که امروز در جايگاهي که مي‌ خواهيد نيستيد، معنايش اين نيست که نبايد مسئوليت تغيير شرايط و بهبود آن را بر عهده بگيريد. طرز فکر قرباني بودن مهم ‌ترين سدي است که شما براي موفق شدن جلوي رويتان داريد. „

 

بنياد ملي نخبگان

1395.09.13

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2674037 نفر   - 482820 ip   بازديد امروز : 94 نفر   - 14 ip   بازديد ديروز : 1169 نفر   - 343 ip   آنلاين : 8 نفر