چهارشنبه 1 اسفند 1397

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

برنامه آموزشي و امتحانات
ترجمه کتاب جامعه شناسی 1 به زبان انگلیسی و ورود آن به چرخه ی آموزش رسمی کشور کانادا

از همان زمان که دارالفنون به ابتکار میرزا تقی خان امیرکبیر در تهران تاسیس شد هفت معلم اتریشی وظیفه ی آموزش محصلین را بر عهده گرفتند بعد ها با اعتراض سفیر انگلستان به ملیت اتریشی این افراد ، چند استاد ایتالیایی فرانسوی و آلمانی به این افراد اضافه شد. معلمان اروپایی علاوه بر تدریس به تالیف کتاب های درسی هم اشتغال داشتند .

شاید برجستگانی چون میرزا تقی خان امیدوار بودند روزگاری این ورق برگردد و ایرانیان محل رجوع غربیان باشند، اما این اتفاق نیفتاد و این آرزو محقق نشد. مصرف فعّال، خلّاق و نقّاد فرهنگ ها از دستاوردهای یکدیگر متناسب با هویت خود، پدیده ایی معقول و مقبول است اما مصرف منفعل و از سر ناچاری به دور از عقلانیت و حمیّت فرهنگی تمدنی است.

 با این که وقوع انقلاب اسلامی فرصت و جرأت نگاهی متفاوت به عالم و آدم را برای جهانیان فراهم آورد اما بر خلاف انتظار، جریان یک سویه ورود فرهنگ غرب به جامعه ایران، کمتر با رویکردی فعّال، نقّاد و خلّاق مواجه شد و تنور مصرف منفعل ما از اندیشه های غربی همچنان داغ و پا برجا ماند. خوب است بیاندیشیم که اگر تالیف کتاب ها توسط غربیان این بار جای خود را به ترجمه ی آثار آنان داده باشد ما چقدر از زمانه ی میزرا تقی خان فاصله گرفته ایم؟ خاصه آن که مصرف ترجمه ایی در لایه های عمیق تر فکر، فرهنگ و تمدن ما ساری و جاری باشد .

ترجمه ی کتاب جامعه شناسی 1 از تولیدات دفتر تالیف کتابهای درسی به زبان انگلیسی و ورود آن به چرخه ی آموزش رسمی کشور کانادا علاوه بر این که استثنایی است بر این قاعده ؛ نشانگر واقعیت دیگری نیز می باشد و آن اینکه کتاب حاضر که با رویکرد فرهنگی تمدنی تالیف شده است نُرم ها و کُدهای جهانشمول علمی را نیز مراعات نموده ، در ادامه ترجمه انگلیسی کتاب را مطالعه فرمایید.

دانلود فایل کتاب

 

گروه درسی علوم اجتماعی

دفتر تاليف كتاب هاي درسي ابتدايي و متوسطه نظري

10/09/1394

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2560944 نفر   - 456205 ip   بازديد امروز : 501 نفر   - 116 ip   بازديد ديروز : 891 نفر   - 330 ip   آنلاين : 10 نفر