سه شنبه 3 ارديبهشت 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

برنامه آموزشي و امتحانات
جذب سه هزار و 700 قاضی در طول برنامه پنجم توسعه

«حجت الاسلام والمسلمین علیرضا امینی» معاون منابع انسانی قوه قضائیه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در برنامه پنجم توسعه قرار بر این شده بود قوه قضائیه 4 هزار قاضی را به صورت سالانه 800 نفر جذب دستگاه قضایی کند.

به گزارش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، وی ادامه داد: از آنجایی که در طول سال های بعد از انقلاب نیروهای این قوه در معرض بازنشستگی بودند و ما پست های بسیار خالی را در این قوه داشته ایم این موضوع را در دستور کار خودمان قرار دادیم و در طول برنامه پنجم توسعه توانستیم سه هزار و 700 نفر را جذب کنیم که هزار نفر امسال نیز جزو همین سه هزار و 700 نفر هستند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره نحوه  جذب کارمندان قضائی در دستگاه قضا گفت: ما به دو صورت عمومی و اختصاصی در دستگاه قضا جذب قاضی داریم که روال اداری در جذب عمومی این است که کسانی برای آزمون ثبت نام می کنند که امسال نیز سامانه سازمان سنجش برای ثبت نام باز است و داوطلبان می توانند تا تاریخ دوم مهرماه 94برای ثبت نام اقدام کنند.

وی اضافه کرد: آزمون جذب قضائی امسال در هشتم آبان ماه 94 برگزار می گردد و کسانی که حد نصاب علمی لازم را کسب نمایند به آزمون تشریحی در چهارم دی ماه 94 دعوت می شوند که نتایج این آزمون نیز دوم اسفند ماه 94 اعلام خواهد شد و پذیرفته شدگان از نیمه دوم فروردین سال 95 به مصاحبه دعوت خواهند شد.

حجت الاسلام و المسلمین امینی خاطر نشان کرد: بعد از گذراندن مصاحبه های علمی افرادی که موفق به کسب نمره شوند به گزینش معرفی می شوند که چندین ماه در آنجا پرونده ی آن ها بررسی خواهد شد و بعد از آن به دوره کارآموزی خواهند رفت که این دوره برای دانشگاهیان 12 ماه و برای افراد حوزوی 8 ماه اضافه تر خواهد بود که بعد از اتمام این دوره و برگزاری آزمون اختبار نهایی ابلاغ قضائی آنها صادر خواهد شد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره جذب اختصاصی نیز گفت: درکنار آزمون عمومی به منظور ایجاد انگیزه برای نخبگان حوزوی و دانشگاهی فارغ التحصیلان دانشگاه ها و حوزه های برتری که دارای معدل بالایی نیز هستند از شرکت در آزمون عمومی و تستی و تشریحی معاف و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آیین نامه جذب آن ها مستقیماَ خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین امینی در پاسخ به سوال مبنی بر این که آیا در برنامه ششم توسعه نیز برنامه ای برای جذب کادر قضایی درنظر گرفته شده است گفت: در این برنامه نیز این روند ادامه خواهد داشت و ما دلایل توجیه آن را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارائه کرده ایم و امیدواریم تصویب شود.

وی درباره جذب کارمندان نیز گفت: آن ها فرآیندی دیگری دارند که با کادر قضایی متفاوت است و به صورت کلی زیر مجموعه فرآیند استخدامی کل کشور قرار می گیرند.

معاون منابع نیروی انسانی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که در برنامه پنجم توسعه چند قاضی از سیستم قضایی بیرون رفته اند آیا آماری نسبت به این موضوع وجود دارد گفت: به طور معمول سالانه 200 قاضی از دستگاه قضایی به صورت بازنشستگی و بازخرید و غیره خارج می شوند و ما سعی می کنیم به راحتی با درخواست های بازنشستگی موافقت نکنیم.

 

فعالیت 10هزار قاضی در دستگاه قضا/ اعتبارات، مانع استخدام 2هزار پذیرفته شده آزمون کارمندی سال 92

وی درباره تعداد کادر قضایی نیز در دستگاه قضا تصریح کرد: 10هزار قاضی در دستگاه قضایی مشغول به کار هستند.

حجت الاسلام والمسلمین امینی درباره جذب کادر اداری نیز در دستگاه قضایی و موانع آن گفت: ما پیش بینی کرده بودیم که کم کم هر سال 10 درصد پست های کادر اداری را با جذب نیرو پر کنیم در سال های گذشته نیز دو آزمون در این رابطه برگزار کردیم که تا به امروز نیز بیش از 2هزار نفر در این آزمون شرکت کردند و به علت محدودیت اعتبارات از طرف دولت هنوز منتظر جذب هستند و علاوه بر آن ها 1700 نیروی خدماتی که کارهای استخدام آن ها تمام شده است منتظر مشغول به کار هستند که مانعی اصلی نیز در این مسیر برای به کاری آن ها همان اعتبارات است.

وی افزود: امیدوارم در بودجه جدید در سال آینده اعتبارات لازم برای جذب این تعداد مهیا شود چون هنوز ما 50 درصد پست خالی اداری در دستگاه قضا داریم و علاوه بر آن با توجه به گسترش شعب دادگاه ها و آیین دادرسی جدید نیاز ما به نیروی انسانی بسیار زیاد است.

 

برنامه ریزی برای تامین قضات شورای حل اختلاف

حجت الاسلام والمسلمین امینی درباره تامین نیروی مورد نیاز شوراهای حل اختلاف نیز گفت: قرار بود شعبات حل اختلاف افراد در قالب همکاری به کارها رسیدگی کنند و قرار نبود دادگستری دیگری ایجاد شود اما بعضی اوقات در شورای حل اختلاف نیاز است که قاضی برای تصمیمات حضور داشته باشد که ما از قضات دادگستری برای آن ها به صورت همکاری استفاده می کردیم اما در سال گذشته60 قاضی به صورت اختصاصی برای شعب در نظر گرفتیم و امسال نیز از هزار قاضی جذب شده تلاش می کنیم حدود 10 درصد آن ها یعنی 100 نفر را در شعب حل اختلاف به کار گیریم.

 

برابر قانون شرکت خانم ها در آزمون قضاوت سال جاری بلامانع است

حجت الاسلام والمسلمین امینی درباره جذب قضات خانم نیز گفت: جذب قضات خانم به صورت قانونی منعی ندارد اما طبیعتا محدودیت هایی در دستگاه قضا وجود دارد زیرا ما به آقایان بیشتر نیاز داریم و خانم ها فعلا بیشتر در پست های دادیاری و مشاوره قضایی مشغول به کار هستند.

وی درباره تعداد خانم های قاضی مشغول به کار در دستگاه قضایی گفت: این تعداد بین 650 تا 700 نفراست همان طور که گفتم در پست دادیاری مشاوره و مستشاری مشغول به خدمت هستند.

معاون منابع نیروی انسانی قوه قضائیه درباره میزان اعتبار دستگاه قضا برای جذب نیروی لازم گفت: ما سعی کرده ایم با توجه به منابع موجود به جذب نیرو اقدام کنیم در دانشکده علوم قضایی نیز به این موضوع اقدام کرده ایم و در سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری نیروهایی را جذب کرده ایم که برخی از آن ها بورس و برخی از آن ها به صورت آزاد هستند.

وی درباره اعتبار جذب کادر اداری نیز گفت: جذب کادر قضایی با دستگاه قضا است که ما برای آن مشکلی نداریم اما در حوزه جذب کادر اداری مشکل داریم زیرا اعتبار آن ها منوط به تخصیص اعتبار از طرف دولت است.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره جذب اختصاصی نیز گفت: درکنار آزمون عمومی به منظور ایجاد انگیزه برای نخبگان حوزوی و دانشگاهی فارغ التحصیلان دانشگاه ها و حوزه های برتری که دارای معدل بالایی نیز هستند از شرکت در آزمون عمومی و تستی و تشریحی معاف و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آیین نامه جذب آن ها مستقیماً خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین امینی در پاسخ به سوال خبرنگار میزان در خصوص ظرفیت و سهمیه استان ها نیز گفت: تا کنون 3700قاضی جذب شده است و در استان ها نیز پست های قضایی مشخص شده است. ظرفیت برای ورود به دستگاه قضا وجود دارد و می توانند در آزمون شرکت کنند. پست ها چیزی نیست که بتوانیم به طور قاطع تعیین کنیم. ما ظرفیت هایی داریم که بر اساس شرایط خاصی مشخص می شود و محدودیتی از این جهت نداریم و کسانی که می خواهند در آزمون شرکت کنند سهمیه ها را لحاظ نمی کنند؛ چرا که ما بر اساس اولویت های اعلام شده داوطلبان به نوعی جایگزینی را تعیین می کنیم.

 

ورود 90نفر با مدرک دکتری به دستگاه قضا

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص چگونگی لحاظ شدن ظرفیت نخبگان علمی در آزمون قضاوت، گفت: متوسط جذب ما کارشناسی ارشد است و سال گذشته 90نفر با مدرک دکتری وارد دستگاه قضا شدند و این روند رو به رشد است.

حجت الاسلام و المسلمین امینی با اشاره به این که گرایش افراد با تحصیلات بالا برای ورود به دستگاه قضا سیر صعودی داشته است،اظهار داشت: در سال های اخیر این افزایش چشمگیر بوده است و در جذب نخبگانی و اختصاصی می بینیم که  افراد با تحصیلات بالا تمایل زیادی برای ورود به دستگاه قضایی را دارند.

 

شاخص سیاسی برای گزینش نداریم

حجت الاسلام و المسلمین امینی در خصوص ملاک های گزینش در آزمون قضاوت به خبرنگار میزان، گفت: در این خصوص آیین نامه وجود دارد و ملاک سیاسی در این رابطه دیده نشده است. آیین نامه گزینش کاملاً مشخص است و سیستم گزینش به طور کاملا حرفه ای کار گزینش را انجام می دهند.

معاونت منابع انسانی قو ه قضاییه در خصوص مجموعه ملاک هایی که یک قاضی باید داشته باشد، گفت: مجموعه این ملاک ها را در مرحله جذب و آموزش قضات بررسی می شود. گزینش قضات زیر نظر هیئت اختبار است و  3 قاضی عالی رتبه در مورد پذیرفته شدگان در مرحله اختبار نظر می دهند و ملاک سیاسی و شاخص سیاسی در این خصوص وجود ندارد.

وی تصریح کرد: گزینش برای غیر از قضات آیین نامه و قانون دارد و همه دستگاه ها هسته گزینش دارند. در مورد قضات استثنا وجود دارد و دستگاه قضا به طور جدا سیستم گزینش خاص خود را دارد و صلاحیت های شخصیتی از طریق روانشناسان و اگر عقیدتی باشد از طریق تیم مربوط به این امر بررسی می شود و صلاحیت علمی هم توسط مرکز خاصی بررسی می شود.

 

سربازی، مانعی برای شرکت در آزمون قضاوت نیست

وی در خصوص افرادی که سربازی نرفته اند، می توانند در آزمون شرکت کنند،گفت: سربازی مانعی برای و کسانی که غیبت نداشته باشند می توانند در آزمون شرکت کنند و بعد از قبولی هم می توانند دوره خدمت را در قوه قضاییه سپری کنند.

معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در خصوص انواع کارآموزی قضایی گفت: دانشی، مهارتی و کارورزی در محاکم است و پس از ورود به محاکم افراد می توانند در قالب دستیار و زیر نظر قضات در محاکم حضور یافته و به صورت علمی آموزش می بینند و در انتهای دوره اختبار انجام می شود.

 

جذب در مناطق محروم و برخوردار متفاوت نیست

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تفاوت جذب در مناطق محروم و برخوردار هم توضیح داد: جذب قاضی در مناطق محروم هیچ تفاوتی با مناطق غیرمحروم و برخوردار ندارد. تنها برای افرادی که در این مناطق خدمت می کنند امتیازات اداری دیده می شود و ممکن است از حقوق بیشتر برخوردار شوند. امینی تاکید کرد: نسبت به جذب،گزینش و آموزش در این مناطق هیچ تفاوتی وجود ندارد. علاوه بر این ممکن است تبدیل پست ها در مناطق محروم زودتر انجام شود.

 

معاونت منابع انسانی قوه قضاییه

24/06/1394

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2641184 نفر   - 474602 ip   بازديد امروز : 150 نفر   - 115 ip   بازديد ديروز : 671 نفر   - 276 ip   آنلاين : 3 نفر