سه شنبه 3 ارديبهشت 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

فعالیتهای فرهنگی ، آموزشی
مقابله با استرس

ما بسياري از فشارهاي رواني (استرس) را در زندگي روزمره خود تجربه مي كنيم. استرس الزاما يك واكنش منفي نيست، مقدار كم استرس نه تنها مضر نيست بلكه مي تواند مفيد هم باشد و به زندگي ما جذابيت و تحرك بخشد و ما را در مقابل تغييرات ياري و حسن سازش پذيري را در ما تقويت كند. استرس اين فرصت را براي ما فراهم مي آورد تا با خطر مبارزه كنيم يا از آن بگريزيم، واحد استرس را براساس تغييرات مي سنجيم، هرچه تغييرات بيشتر باشد استرس بالاتر است. اگر چنانچه استرس از حد مجاز فراتر رود و بر روي هم انباشته شود، بحراني بوجود مي آورد كه بر زندگي ما اثر منفي گذاشته و چون شلاقي به سلامت جسمي، روحي و رواني ما آسيب مي رساند. در اين دنياي ماشيني كه هر روزه دستخوش تغييرات جديدي است، مهارت توانايي مقابله با استرس و شناخت روش صحيح برخورد با تغييرات استرس زا اين امكان را به ما مي دهد تا با منابع استرس و نحوه تاثير آن را بر زندگي خود بشناسيم و با اعمال و موضع گيري هاي صحيح و بجاي خود بتوانيم فشار و استرس را در خود كاهش داده و آرامش خود و خانواده را تامين كنيم.


استرس چیست؟

استرس واکنش جسمانی، روانی و عاطفی در برابر یک محرک بیرونی است که می تواند موجب سازگاری فرد با تغییرات شود.

 

سطوح استرس:

استرس کم (مثبت): فشار روانی کم در سازگاری ما نقش موثری دارد. مثلاً استرس دانش آموزی را که امتحان دارد وا می دارد که در اتاق را ببندد و خود را از بازی و تفریح منع کند تا بتواند درس بخواند. استرس کم در وجود افراد به انگیزه و میلی مثبت برای پیشرفت تبدیل می شود.

استرس زیاد (منفی): وقتی فشار روانی شدید، مداوم و طولانی باشد موجب بروز بیماری می گردد. در استرس زیاد بدن سه مرحله را پشت سر می گذارد:

 1. مرحله هشدار: زمانی است که بدن ما در برابر یک محرک بیرونی که تاکنون با آن مواجه نشده قرار می گیرد.

2. مرحله مقاومت: بدن ما با محرک جدید یا وضعیت جدید هماهنگ می شود.

3. مرحله فرسودگی (خستگی): انسان در مقابله با استرس طولانی دچار فرسودگی و خستگی مفزط می شود، چرا که توانایی بدن محدود است. این خستگی گاه ممکن است به افسردگی و بیماری های مختلف روحی روانی و یا حتی مرگ فرد منجر شود.

 

نشانه های استرس

استرس می تواند بعضی از نشانه های زیر را بوجود آورد، شدت و نوع علایم آن در افراد متفاوت است.

 

- نشانه هاي جسمي: گرفتگي يا انقباض (گلو، سينه، شكم و ...)؛ احساس درد (در ناحيه سر، گردن، كمر)؛ تپش قلب؛ پرش های عضلاني (تيك)؛ خستگي و احساس كوفتگي؛ تعريق بدن خصوصاً در كف دستها؛ اسهال؛ مشكلات خواب؛ ناراحتي معده و گوارش، و خشكي دهان.

- نشانه هاي روحي رواني: بي حوصلگي، خلق ناپايدار، ترس هاي مرضي بي مورد، زود رنجي، داشتن دلشوره بي دليل و بيقراري.

- نشانه هاي رفتاري: پرخاشگري، نداشتن تمركز، جويدن ناخن، مكيدن انگشت، بازي با موي سر يا كندن پوست لب (لب گزيدن)، دندان قروچه (ساييدن دندانها به هم)، بي توجهي به وضع ظاهر، پر خوري يا كم خوري و پر خوابي يا كم خوابي

- نشانه هاي فكري: گيجي و شلوغي ذهن، اشتباهات مكرر، كم دقتي ،بهانه جويي، ناتواني در به خاطر آوردن حوادث و ضعف در تصميم گيري


نمونه هايي از عوامل استرس زا:

مرگ همسر يا اعضاي خانواده، طلاق، جدايي از والدين، ابتلا به بيماري هاي صعب العلاج يا از دست دادن عضو، زنداني شدن، از دست دادن شغل، بازنشستگي، وجود فرد معتاد در خانواده، بارداري، تغيير شغل، مرگ يكي از خويشاوندان و يا دوستان نزديك، تغيير مكان بويژه مدرسه براي دانش آموزان، بدهكاري، اختلاف با خويشاوندان و آشنايان، مشكل داشتن در محل كار با همكاران، مشاجره و ناسازگاري مدام با همسر، والدين يا فرزندان، و ازدواج.

هر يك از عوامل فوق مي تواند با استرس كم يا زياد همراه باشد كه بديهي است در استرس زياد مشكلاتي را براي فرد به همراه خواهد داشت.


در چه افرادي كه استرس تاثير منفي بيشتري مي گذارد؟

معمولا در افرادي كه با واقعه اي بسيار ناگوار مواجه مي شوند؛ نسبت به وقايع و حوادث برداشت ذهني و طرز تلقي منفي دارند؛ وابستگي بيش از حد به خانواده و ديگران دارند؛ اعتماد به نفس كافي ندارند؛ به جامعه و آينده خوش بين نيستند؛ ناراحتي خود را با ديگران در ميان نمي گذارند؛ احساس مي كنند در برابر حوادث آينده ناتوان هستند؛ سابقه ابتلا به بيماريهاي رواني يا جسمي را دارند؛ از حمايت هاي اقتصادي، اجتماعي و خانوادگي مناسب برخوردار نيستند؛ ذهن خود را درگير مسايل روزمره مي كنند؛ از ايمان و ابعاد معنوي قوی برخوردار نيستند؛ در گذشته استرس بيشتري را تجربه كرده اند؛ استرس تاثیر منفی بیشتری دارد.

 

راه های مقابله با استرس:

- توصيه هاي دين مبين اسلام را به کار گيريم از جمله: ياد خدا، توکل به خدا، نماز خواندن.

- عوامل استرس را شناسايي کرده و از ميان برداريم.

- از وقايع اطراف خود اطلاعات دقيق تري کسب کنيم.

- از سلامت روحي و جسمي خود مطمئن باشيم و در صورت بروز مشکل به افراد متخصص مراجعه کنيم.

- در کارهاي خود برنامه ريزي داشته باشيم تا از سردرگمي رهايي يابيم.

- براي رسيدن به موقع سرکار، قرار ملاقات ها و ... زودتر حرکت کنيم.

- وقت خود را طوري تنظيم کنيم که به کارهاي مهم خود برسيم.

- خود را از شر وسايل اضافي و به درد نخور خلاص کنيم.

- شب ها به موقع و به اندازه کافي بخوابيم.

- صبح ها زود از خواب بيدار شويم.

- عادت هاي استرس زاي خود را ترک کرده يا تغيير دهيم.

- به چشمان خود استراحت دهيم (گاهي چشم هايمان را ببنديم).

- مشکلات را آنچنان که هستند بپذيريم.

- نرمش و ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانيم.

- با آرامش به قدم زدن مخصوصا در پارک يا محيط هاي آرام بپردازيم.

- در محيط هاي سرسبز و هواي آزاد (کوه، دشت، اطراف شهر و...) فرياد بکشيم.

- با بچه ها بازي کنيم خصوصاً تاب بازي.

- از ماساژ بدن توسط ديگران (مخصوصاً متخصص) استفاده کنيم.

- در وان آب گرم، حمام کنيم.

- به خاطر مسائل کوچک خود را ناراحت نکنيم، چرا که تمام مشکلاتي که با آنها مواجه هستيم از همان چيزهاي کوچک تشکيل شده اند.

- اگر در مقابل حوادث کوچک توان مقابله نداريم سعي  کنيم با آنها بسازيم.

- در وضعيت آرامي بنشينيم، چشم هاي خود را ببنديم و انديشه خود را بر روي يک لغت، يا صدا يا جمله اي که دوست داريم، متمرکز کنيم و هر فکر ديگر را از ذهن خارج کنيم.

- هنگام بروز استرس، به طور صحيح و عميق نفس بکشيم يعني با يک شماره هوا را به ريه ها وارد کنيم، تا چهار شماره هوا را در ريه ها نگه داريم و با دو شماره هوا را از ريه ها بيرون بفرستيم.

 - غذا را با آرامش و لذت بخوريم.

- سعي کنيم در کمک کردن به ديگران پيشقدم شويم.

- تلاش کنيم مثبت انديش باشيم و به خوبي ها و زيبايي ها فکر کنيم.

- بخنديم زيرا خنده يکي از سالم ترين پادزهرهاي فشار رواني است.

- به موسيقي هاي آرامش بخش و ملايم گوش کنيم (خصوصاً موسيقي بدون کلام).

- در مقابل خواسته هاي نا به جاي ديگران «نه» بگوييم.

- روي اخبار ناخوشايند تکيه نکنيم.

- از ورود سموم بخصوص الکل و تنباکو به بدن جلوگيري کنيم، چون اين مواد ابتدا نوعي تسکين موقت ايجاد مي کنند اما تعادل بدن را بر هم زده و زمينه بروز استرس را مهيا مي کنند.

- با دیگران در مورد مشکلات و ناراحتی های خود صحبت کنیم.

- از روش های آرامش بخش استفاده کنیم (یوگا، مراقبه، هیپنوتیزم، ماساژ، استنشاق هوای تازه).

- مصرف ویتامین C برای محافظت در برابر استرس ضروری است.

اگر با رعایت و انجام موارد یاد شده، استرس در فرد کنترل نشد و موجب اختلال گردید، بایستی به متخصص روانشناس و یا روانپزشک مراجعه شود.

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2641269 نفر   - 474609 ip   بازديد امروز : 235 نفر   - 122 ip   بازديد ديروز : 671 نفر   - 276 ip   آنلاين : 9 نفر