سه شنبه 3 ارديبهشت 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

فعالیتهای فرهنگی ، آموزشی
دیسک‌های نوری فاتح دنیای تصویر

سال ۲۰۰۸ دیسک‌های بلورِی (Bluray) جنگ فرمات در دنیای دیجیتالی را بردند و جانشین DVD شدند. ظرفیت ذخیره اطلاعات تا ۸ گیگ و کیفیت بالای تصویر از مزایای این دیسک‌هاست. اما آیا بلو رِی همه‌ی بازار را فتح می‌کند؟

 

 

فروش دیسک‌های بلوری از ۸۰۰ هزار در سال ۲۰۰۸ به ۲ /۳ میلیون قطعه در سال ۲۰۰۹ رسیده‌ است.

سال 2010 آغاز شده و دیسک‌های نوری هنوز فاتح بازار آلمان نیستند، کشوری که مردمش شیفته پدیده‌های تکنیکی نو هستند. دلیل اصلی آن را شاید بتوان قیمت بالای آن نامید که در بازار این کشور قادر به مقابله با DVD نیست که بیش از ۹۰ درصد نیاز بازار را رفع می‌کند و در ظاهر هم  چیزی از بلو رِی کم ندارد. اما تنها در ظاهر.

دیسک‌های بلو رِی (Blu-ray Disk) که به اختصار BD خوانده می‌شود، فرمت جدیدی برای ذخیره‌ی داده‌ها با کیفیت بسیار بالا یا همان HD هستند که به ویژه برای ذخیره‌ی ویدئوی با وضوح بالا استفاده می‌شوند. از مزایای دیسک‌های بلوری در مقایسه با DVD، کیفیت بالای تصویر، گنجایش بالا برای ذخیره‌ی اطلاعات تا ۸ گیگابیت، سرعت انتقال داده‌ها و هم‌خوانی با فرمت‌های پیشین است.

تولیدکنندگان این فرمت، اعضای Bluray Group که در سطح بین‌المللی با نام Bluray Disc Association شناخته می‌شود را شرکت‌هایی مانند فیلیپس، پاناسونیک، ال‌جی و سونی تشکیل می‌دهند که اوایل سال ۲۰۰۸، 'جنگ فرمت' را علیه طرفداران HD-DVD به نفع خود پایان دادند.

 

پیش بینی فروش ۶ میلیونی بلورِی

 

بالا بودن گنجایش ذخیره‌ی اطلاعات تا ۵۰ گیگابیت که فیلم‌های سینمایی را با وضوح بالا به تصویر می‌کشند، یکی از بهترین دلایل برای دوستداران سینما برای خریداری دیسک‌های بلو ری و پلیر آن است.

مخالفان فرمت جدید در آن زمان، مانند توشیبا، بالاخره دست از مبارزه با 'تازه به بازار آمده' برداشتند و به صف موافقین پیوستند. به این ترتیب بلو رِی تبدیل به تنها فرمت برای فیلم‌ها با کیفیت بالا (HD) شد، اتفاقی که بی‌شک باعث شد، فروش دستگاه‌هایی که بر پایه‌ی تکنولوژی جدید بلو رِی کار می‌کردند، بالا رود. اما آیا با استناد به فروش امسال می‌توان گفت که بلو رِی بازار را فتح خواهد کرد؟

 

در ابتدا تولیدکنندگان بلو رِی معتقد بودند، هر کس که یک دستگاه تلویزیون HD خریداری کند، حتما یک بلو رِی پلیر (Bluray Player) هم می‌خرد. آمار اتحادیه‌ی آلمان فدرال برای رسانه‌های دیداری-شنیداری، نشان می‌دهند که فروش دیسک‌های بلوری از ۸۰۰ هزار در سال ۲۰۰۸ به ۲ /۳ میلیون قطعه در سال ۲۰۰۹ رسیده‌اند؛ یعنی در کمتر از یک سال سه برابر. و با احتساب روزهای پیش رو، کریسمس و آغاز سال نوی میلادی، تخمین زده می‌شود که سال بسیار خوبی برای بلو ری خواهد بود و این دایره‌ی جادویی تا پایان سال، ۶ میلیون دیگر فروش کند.

دلیل دیگری که باعث افزایش سرسام‌آور فروش این دیسک‌ها شده است، پلیرهای ارزانی است که در این میان کمتر از ۱۰۰ یورو قیمت دارند.

شرکت سونی در مقایسه با سال ۲۰۰۸، امسال چهاربرابر بیشتر بلوری پلیر فروخته است.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا خریداران به سراغ این چنین پلیرهایی می‌روند: این دستگاه‌ها به غیر از این که قابلیت کار کردن با فرمت جدید را دارند، قادر به خواندن DVD و CD های صوتی پیشین هم هستند و تصاویر بر روی DVD ها در دستگاه جدید، بسیار بهتر از DVD Player هاست.

 

فرمتی برای عاشقان فیلم

بالا بودن گنجایش ذخیره‌ی اطلاعات تا ۵۰ گیگابیت که فیلم‌های سینمایی را با وضوح بالا به تصویر می‌کشند، یکی از بهترین دلایل برای دوستداران سینما برای خریداری دیسک‌های بلو ری و پلیر آن است.

مدیر گروه بلوری دیسک پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال جاری ۱ / ۷ میلیون دستگاه تلویزیون با فرمت HD فروخته شوند و به اعتقاد او 'هر کس چنین تلویزیونی دارد حتما به فکر خریدن پلیر بلوری هم می‌افتد'

 

اینترنت بر روی تلویزیون؟

چند منظوره کردن دیسک‌های بلو ری تلاشی دیگر برای جذاب کردن این دیسک تازه است.
BD-Live یکی از این تلاش‌هاست. صاحبان دیسک‌های بلو ری با این ویژگی قادر به بازپخش کاربردهای اینترنتی بر روی تلویزیون خود خواهند بود برای مثال استفاده از پروفایل شخصی در فیس بوک.

شرکت‌هایی مانند  اپل یا مایکروسافت هم اکنون در فروشگاه‌های اینترنتی خود فیلم‌هایی با کیفیت HD عرضه می‌کنند. پورتال‌های ویدیویی مانند یوتیوب و Vimeo هم با عرضه‌ی تصاویر با وضوح بالا، قصد جذب کاربران بیشتر را دارند. قابلیت کار با اینترنت نه تنها ارزش افزوده‌ای برای بلوری خواهد بود که از رقابت سختی در آینده خبر می‌دهد که رقابت میان تلویزیون و اینترنت برقرار است.

 

 منبع: اینجا

 

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2641284 نفر   - 474612 ip   بازديد امروز : 250 نفر   - 125 ip   بازديد ديروز : 671 نفر   - 276 ip   آنلاين : 5 نفر