چهارشنبه 1 اسفند 1397

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

اخبار
همه چیز درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد95

نشست خبری انتخاب رشته ‌های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر مجتبی علوی فاضل سخنگوی دانشگاه آزاد و دکتر بهروز دانشیان رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علوی فاضل در ابتدای این نشست با بیان این که انتخاب رشته ‌های با آزمون برای مقاطع کارشناسی و دکتری حرفه ای از طریق آزمون سراسری انجام می ‌شود، گفت: یک آزمون سراسری ورود به دانشگاه، برای همه دانشگاه‌ های کشور به طور متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می ‌شود که داوطلبان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، پس از قبولی در این آزمون متمرکز، می ‌توانند با مراجعه به سامانه www.azmoon.org یک انتخاب رشته جداگانه برای رشته‌ های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهند.

وی افزود: اعلام پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌ های با آزمون که اغلب شامل رشته ‌های گروه علوم پزشکی (پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی)، رشته‌ های کارشناسی پیراپزشکی مانند پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی و سایر رشته ‌هایی که در مجموعه علوم پزشکی تعریف می ‌شوند و همین طور دوره‌ های کارشناسی غیرپزشکی در گروه فنی مهندسی و علوم انسانی و.... در واحدهای برتر مانند واحدهای شهر تهران و مراکز استان که رقابت برای ورود به آن ها بیشتر از ظرفیت است، صورت می ‌گیرد.

دکتر علوی فاضل در ادامه گفت: این رشته‌ها 4-3درصد از کل رشته‌ های دانشگاه آزاد اسلامی را شامل می‌ شود البته تعداد داوطلبان برای ورود به آنها زیاد و رقابت نزدیک است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که حساسیت آزمون و پذیرش و رقابت در سه رشته پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی بالاست، گفت:‌ بر اساس نتایج به دست آمده در سال های قبل، اختلاف نمره بین پذیرفته شدگان دانشگاه‌ های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی یا اصلاً وجود ندارد و یا بسیار اندک است.

وی به دلیل این اختلاف کم اشاره کرد و افزود: در رشته پزشکی تهران در دانشگاه آزاد اسلامی، افرادی پذیرفته شدند که نمره آن ها بالاتر از پذیرفته شدگان پزشکی در دانشگاه‌ های دولتی شهرستان ‌ها بوده است و دلیل آن ها هم رقابت موجود بین داوطلبان برای پذیرش در تهران است.

 

داوطلبان برای مشاوره، هزینه اضافی نمی پردازند

دکتر علوی فاضل در ادامه به داوطلبان این رشته ‌ها توصیه کرد: داوطلبان با کمک گرفتن از مشاوران مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته خود را بر اساس نمره و واقعیات انجام دهند و نیازی به مراجعه به مراکز و موسسات خصوصی و پرداخت هزینه ‌های گزاف نیست.

وی افزود: دانشگاه آزاد در سال گذشته با همکاری ارگان‌ های نظارتی موفق شد تیم تشکیلاتی جعل پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی را کشف و خنثی کند. متهمان که با وعده ‌های عوام فریبانه، مبالغ هنگفتی از خانواده‌ های داوطلبان کسب کرده بودند، به وسیله مراجع قانونی دستگیر شده و پرونده در حال پیگیری در مراجع قضایی است.

وی افزود شرایط مناسبی برای مشاوره به داوطلبان در مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده که داوطلبان را بر اساس واقعیات و با توجه به نمره آن ها راهنمایی می‌ کنند.

 

ثبت نام رشته ‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد؛ نیمه دوم مرداد95

دکتر علوی فاضل در مورد زمان ثبت نام رشته‌ های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: سامانه ثبت نام از نیمه دوم مردادماه95 فعال می ‌شود و تمامی متقاضیان تحصیل در رشته‌ های بدون آزمون می‌ توانند با مراجعه به این سامانه، در این دوره‌ ها شرکت کنند.

وی افزود: داوطلبان رشته ‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می ‌توانند بلافاصله پس از ثبت نام در سامانه، با در دست داشتن پرینت پذیرش خود به واحد دانشگاهی موردنظر مراجعه و ثبت نام خود را قطعی کنند.

وی با اشاره به این که امکان تحصیل در رشته‌ های بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی، عملاً سد کنکور را برای 97درصد از رشته‌ ها شکسته است، اظهار داشت: این امکان فراهم شده که هر داوطلب براساس علاقه مندی خود و محل زندگی، بتواند تحصیل کند. این موضوع مخصوصاً در مورد خواهران که سختی ‌ها و محدودیت ‌های زیادی برای تحصیل در شهری غیر از محل سکونت خود داشتند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نیمه دوم شهریور95؛ اعلام نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص آزمون کارشناسی ارشد این دانشگاه گفت: آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تیرماه 95 با موفقیت برگزار شد و هم اکنون مراحل پایانی تصحیح اوراق در حال انجام است. البته در برخی رشته‌ ها مانند هنر به دلیل این که پاسخ‌ ها تشریحی بوده، تصحیح اوراق زمان بیشتری می برد.

وی افزود: پس از پایان تصحیح اوراق، مراحل پردازش نتایج انجام می‌ شود و در نیمه دوم شهریورماه95 نتایج نهایی اعلام خواهد شد.

دکتر علوی فاضل به اعلام نتایج کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد مخصوص فارغ التحصیلان ممتاز هم اشاره کرد و گفت: امر بررسی و استعلام سوابق تحصیلی این دسته از داوطلبان نیز در حال انجام است که نتایج نهایی آن نیمه دوم شهریورماه95 اعلام می‌ شود.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص اعلام نتایج دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد تصریح کرد: نتایج دعوت به مصاحبه بر اساس آزمون کتبی دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد، مصاحبه‌ ها نیز در حال انجام است که تا 21 مرداد95 این مصاحبه ‌ها پایان یافته و بر اساس 75درصد نمره آزمون کتبی و 25درصد نمره مصاحبه و سوابق پژوهشی و آموزشی، نتایج آن نیمه دوم شهریورماه95 اعلام خواهد شد.

وی افزود: مصاحبه دوره دکتری پژوهش محور دانشگاه آزاد اسلامی نیز به طور موازی در حال انجام است و با توجه به شرایط خاص این دوره از جمله رعایت حدنصاب معدل، بررسی مستندات علمی و سوابق پژوهشی انجام می ‌شود و نتایج این دوره نیز نیمه دوم شهریورماه95 اعلام می ‌شود.

 

در دفترچه آزمون 95 حتی یک رشته فاقد مجوز وجود ندارد

دکتر علوی فاضل با تأکید بر این که ظرفیت ‌های رشته محل ‌های دانشگاه آزاد اسلامی در تمام مقاطع تحصیلی بر اساس مجوزهای قانونی است، گفت: در دفترچه ‌های پذیرش و آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در سال 95 حتی یک رشته فاقد مجوز نیز وجود ندارد بنابراین تمامی رشته‌ های با آزمون و بدون آزمون از کاردانی تا کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و دکتری حرفه ای و تخصصی که در معرض انتخاب قرار گرفته اند، همگی دارای مجوز قانونی هستند.

وی افزود: در خصوص ممیزی رشته ‌ها، ما بر اساس سیاست ارتقای کیفی دانشگاه با اولویت ارتقای دوره‌ های کارشناسی ارشد و دکتری ، در آبان سال گذشته(94) به طور داوطلبانه و بر اساس استانداردهای آموزشی، ارزیابی کیفیت و ممیزی رشته محل ‌های دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را آغاز کردیم. یعنی گروهی مرکب از کارشناسان خبره آموزشی در تمامی استان‌ ها، با حضور روسای واحدها و معاونان آموزشی پرونده تک تک رشته‌ ها به همراه مستندات مانند مجوزهای قانونی و احکام کارگزینی اعضای هیات علمی را بررسی کرد و در مجموع رشته‌ هایی که نیاز به جذب هیات علمی برای تقویت کادر داشت، مشخص شد.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تصریح کرد: تمام توافقات قانونی در این زمینه انجام شد و با فراخوان جذب هیات علمی، اعضای موردنیاز هیات علمی نیز به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شدند که وزارت علوم نیز از این فعالیت دانشگاه استقبال کرد.

علوی فاضل با بیان این که به منظور ارزیابی و پایش رفع نواقص و تکمیل پرونده رشته ‌ها، ارزیابی دور دوم آغاز شده که رو به اتمام است، اظهار داشت: در حال حاضر تصویر روشن و واضحی از رشته‌ های دانشگاه آزاد اسلامی به دست آمده است. در بسیاری از رشته‌ ها، از استانداردهای آموزش عالی موجود نیز فراتر رفته ایم. به این معنی که تعداد اعضای هیات علمی موردنیاز بیش از استانداردهای آموزشی موردنیاز تصویب رشته است.

وی به تأکید دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر ارتقای کیفی رشته ‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان مرکزی پذیرش دانشجو در واحدهای دانشگاهی که در ارتقای استانداردهای آموزشی خود کوتاهی کنند را متوقف خواهد کرد.

 

تعداد دفعات انتخاب رشته محدودیتی ندارد

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی به تعداد انتخاب‌ های داوطلبان در مقاطع مختلف تحصیلی اشاره کرد و افزود: هر داوطلب در مقطع کارشناسی ارشد، حق انتخاب 100 کد رشته محل را دارد. در مقطع دکتری تخصصی 40 انتخاب و در کاردانی و کارشناسی با آزمون 20 انتخاب در نظر گرفته شده است. در کارشناسی و کاردانی بدون آزمون، هر داوطلب تنها یک انتخاب دارد زیرا انتخاب برابر پذیرش است.

وی با بیان این که در تعداد دفعات انتخاب رشته برای داوطلبان محدودیتی وجود ندارد، تصریح کرد: این امکان وجود دارد که داوطلب با مراجعه مجدد به سامانه، انتخاب رشته و ثبت نام کند. مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد  آخرین مراجعه و ثبت نام داوطلب را ملاک عمل قرار می ‌دهد. در مورد رشته‌ های بدون آزمون نیز این امکان در نظر گرفته شده که داوطلب به صورت همزمان می ‌تواند در چند رشته و گروه پذیرش بگیرد اما در نهایت تنها در یکی از آن ها مجاز به ثبت نام قطعی در محل واحد دانشگاهی خواهد بود.

دکتر علوی فاضل به تشریح حد نصاب در آزمون‌ های رقابتی پرداخت و گفت: در آزمون ‌های رقابتی شرط لازم، داشتن حد نصاب است اما شرط کافی قرار گرفتن در صدر رتبه بندی داوطلبان بر اساس ظرفیت پذیرش است. به این معنی که داشتن حد نصاب نمره به معنی قبولی و پذیرش نیست بلکه در بین تمامی کسانی که حد نصاب دارند، در بهترین وضعیت بر اساس ظرفیت دانشگاه باشد.

وی به فرآیند ممیزی رشته‌ های دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: آنچه مبنا و اساس تصویب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی است، فقط قانون است. بارها رئیس محترم هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد و همین طور جناب آقای دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرده اند که کسی در دانشگاه آزاد اسلامی ذینفع نیست و همگی وظیفه داریم به عنوان جزئی از انقلاب و نظام، به مردم خدمت کرده و به تحقق سیاست ‌های نظام کمک کنیم.

وی افزود: همه رشته‌ های غیرپزشکی در همه دانشگاه ‌های کشور باید به دفتر گسترش وزارت علوم و همه رشته ‌های پزشکی به دفتر گسترش وزارت بهداشت ارائه شود. ضوابط هم کاملاً مشخص است. اگر وزارت علوم یا وزارت بهداشت، رشته ای را در زمان مقرر و با شرایط تعیین شده تصویب نکند، کمیته ای سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس کمیته، نماینده وزارت علوم یا بهداشت حسب مورد و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی کار بررسی و ارزیابی و تصویب رشته ‌ها را انجام داده و تصویب نامه را به وزارت علوم یا بهداشت ابلاغ می ‌کند. این فرآیندهایی است که در طول سی و چند سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی طی می ‌شده است. تا این مراحل تصویب طی نشود، هیچ رشته ای در دفترچه ‌های آزمون درج نمی شود.

وی با بیان این که در مدارک فارغ التحصیلی نیز به همین قانون استناد می‌شود، اظهار داشت: مستندات قانونی در مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی قید می ‌شود.

دکتر علوی فاضل به کاهش ظرفیت رشته ‌های علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: بر اساس توافق با وزارت بهداشت و تعهد برای کیفی سازی، ظرفیت در گروه علوم پزشکی نسبت به سال 92 یک‌ سوم شده است. به این معنی که در سال 92 حدود 28هزار نفر پذیرش در مجموعه علوم پزشکی داشته ایم که این رقم در سال های 93 و 94 به حدود 10هزار نفر رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی یک میلیون، در کارشناسی ارشد حدود 170هزار نفر و در مقطع دکتری 12-10هزار نفر ظرفیت پذیرش ایجاد کرده است.

دکتر علوی فاضل با بیان این که تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم و وزارت بهداشت در بالاترین سطح قرار دارد، تأکید کرد: تمامی رشته‌ های دانشگاه آزاد اسلامی دارای مجوز قانونی است و مدارک فارغ التحصیلی تمامی رشته‌ ها نیز به استناد قانون دارای اعتبار است و همه باید به قانون تمکین کنند.

 

آمادگی مشاوران و کارشناسان مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برای راهنمایی داوطلبان

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان به داوطلبان توصیه کرد: با توجه به نزدیک شدن زمان انتخاب رشته، داوطلبان می ‌توانند با مراجعه به سایت www.azmoon.org و تماس با شماره تلفن 4743 مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ، با مشاوران خبره و کارشناسان آموزشی برای مشورت در انتخاب رشته کمک بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می ‌توانند علاوه بر سایت آزمون، به سامانه sanjesh.iau.ac.ir و همین طور سایت دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس www.iau.ac.ir مراجعه کنند.

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی

1395.05.05

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2560878 نفر   - 456199 ip   بازديد امروز : 435 نفر   - 110 ip   بازديد ديروز : 891 نفر   - 330 ip   آنلاين : 4 نفر