پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

اخبار
جزئیات انتخاب رشته در دانشگاه آزاد در ساعات پایانی مهلت انتخاب رشته

مهندس مهرادفر مدیرکل اجرایی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی و حسین منوری مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به سوالات داوطلبان پاسخ دادند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ابتدا مهندس مهرادفر در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییرات خاص یا اصلاحیه های رشته های دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: تعدادی رشته در گروه غیرپزشکی به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی افزوده شده و داوطلبان می توانند تا آخرین ساعات انتخاب رشته با مراجعه به این سامانه، از آخرین وضعیت رشته ها آگاه شده و در صورت تمایل، نسبت به ویرایش انتخاب های خود اقدام کنند.

 

داوطلبان هیچ گونه محدودیتی در انتخاب رشته در دوره های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد به طور همزمان ندارند

 

مدیرکل اجرایی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد سوالی مبنی بر این که آیا داوطلبان می توانند در هر دو گروه با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کنند را این گونه پاسخ داد: علاوه بر این که داوطلبان می توانند در هر دو دوره با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کنند، می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی در 5 گروه آزمایشی در دوره بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کنند. در واقع داوطلبان هیچ محدودیتی برای انتخاب رشته و همین طور تعداد آن در دوره بدون آزمون ندارند.

مهندس مهرادفر افزود: ثبت نام در سامانه انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به این معنی است که داوطلبان می توانند به هر تعداد که تمایل دارند، پذیرش بگیرند و پس از تصمیم گیری خود، در واحد دانشگاهی مربوطه ثبت نام کنند. بازه 48 ساعته که برای ثبت نام داوطلبان معین شده، به این معنی است که داوطلبان می توانند تا 48 ساعت با مراجعه به واحدهای دانشگاهی، از رشته، شرایط و امکانات آن اطلاع حاصل کنند تا بتوانند پس از آن در موعد مقرر برای ثبت نام اقدام کنند.

 

وی گفت: داوطلبانی که در سامانه انتخاب رشته بدون آزمون و با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کرده اند، می توانند پس از اعلام نتایج رشته های باآزمون، برای ثبت نام در هر دوره ای که تمایل دارند، اقدام کنند.

مهرادفر در پاسخ به سوال یکی از داوطلبان در خصوص رشته پزشکی واحد زاهدان گفت: بر اساس مجوز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور؛ دانشگاه آزاد اسلامی مجاز است برای این رشته از میان بومیان استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان پذیرش انجام دهد. لذا داوطلبانی که محل تولد آن ها یا استان محل اقامت آن ها در ثبت نام کنکور یکی از این سه استان باشد، می توانند این رشته را انتخاب کنند، در غیر این صورت اجازه انتخاب این رشته / شهر را ندارند.

مهندس مهرادفر درخصوص شهریه های پردیس های خودگران دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره های پزشکی، رشته های پیراپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مطابق مصوبه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، دوره های مازاد خودگردان دارد که شهریه آن کاملاً مطابق شهریه دوره های خودگردان دانشگاه های دولتی طبق مصوبه وزارت بهداشت است.

وی در ادامه در خصوص ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: ظرفیت رشته های پزشکی بر اساس میزانی است که شورای گسترش وزارت بهداشت به دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ می کند و همین طور ظرفیت پردیس های خودگردان که در مجموع ظرفیت کمی است. بنابراین داوطلبان انتخاب رشته های پزشکی در انتخاب های خود دقت کنند و در چینش آن ابتدا دوره های عادی دانشگاه را انتخاب کرده و در صورت امکان پردیس های خودگردان را در اولویت های آخر خود انتخاب کنند چرا که شهریه پردیس های خودگردان بیشتر است.

مدیرکل اجرایی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص امکان تحصیل داوطلبان در دانشگاه دولتی و آزاد به طور همزمان، تصریح کرد: امکان تحصیل همزمان مگر در شرایط خاص از جمله استعدادهای درخشان و برگزیدگان مسابقات علمی (طبق آیین نامه) وجود ندارد و ممنوع است.

وی در مورد پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: صرفاً فارغ‌ التحصیلان ممتاز دانشگاه آزاد اسلامی که حائز شرایط لازم هستند، می توانند در زمان ثبت نام نسبت به تقاضای خود برای ورود به دوره کارشناسی ارشد اقدام کنند. این ظرفیت 10درصد ظرفیت دوره های با آزمون را تشکیل می دهد. فارغ التحصیلان ممتاز رشته های کارشناسی می توانند 100 انتخاب رشته داشته باشند که اولویت با واحد محل تحصیل دوره کارشناسی آن هاست که در صورت پذیرش داوطلب، پروسه متوقف خواهد شد و در غیر این صورت در انتخاب های بعدی خود پذیرش می گیرند. نکته مهم در این مورد، شرط تجانس و «هم ‌نامی» رشته در مقطع کارشناسی ارشد با کارشناسی است.

وی در پاسخ یکی از داوطلبان که پرسیده بود؛ با وجود نگذراندن دو واحد در دوره سوم فنی و حرفه ای، آیا امکان انتخاب رشته بدون آزمون وجود دارد یا خیر، گفت: این داوطلب باید تا نیمسال دوم صبر کند. البته این فرصت را دارد که تا پایان شهریورماه95 با گذراندن دروس خود، تا پایان هفته اول مهرماه95 در سامانه ثبت نام کند.

مهرادفر در خصوص سهمیه جانبازان و ایثارگران در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تقاضای تمامی داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت کرده اند و تقاضای خود را برای سهمیه جانبازان و ایثارگران اعلام کرده اند، استعلام شده، به تأیید رسیده و در کارنامه داوطلبان درج شده است که داوطلبان می توانند از امتیاز آن برای انتخاب رشته استفاده کنند.

 

امکان استفاده از سهمیه بسیجی فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

وی افزود: همچنین دانشگاه آزاد اسلامی بنا بر مصوبه هیات وزیران در تیرماه 1377، علاوه بر سهمیه ایثارگران و رزمندگان، برای بسیجیان فعال که حائز شرایط ماده 201 قانون مربوطه هستند، امتیاز استفاده از سهمیه را در نظر گرفته است. داوطلبانی که دارای شرایط استفاده از سهمیه بسیجی فعال هستند، می توانند مطابق توضیحات سامانه انتخاب رشته اینترنتی آزمون، به پایگاه های نیروی مقاومتی بسیج مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند و با دریافت کد رهگیری 12رقمی و ثبت آن در زمان انتخاب رشته در فرم ثبت نام اینترنتی خود، از این سهمیه استفاده کنند. داوطلبان متقاضی این سهمیه، در دوره کارشناسی باید حداقل 90درصد نمره آخرین نفر را کسب کنند و داوطلبان دوره دکتری عمومی باید حداقل 95درصد نمره آخرین نفر را در حد ظرفیت مصوب کسب کنند.

 

ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد تا آغاز نیمسال تحصیلی ادامه خواهد داشت

 

حسین منوری مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: داوطلبان باید توجه داشته باشند که فرصت انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی به شکل قبل تمدید نخواهد شد. بنابراین وقت زیادی در اختیار داوطلبان نیست. توصیه جدی ما این است که با جمع بندی مطالب خود، یک انتخاب رشته عاقلانه در دوره های تمام وقت و پاره وقت دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهند. البته ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی تا آغاز نیمسال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

 

رشته های جدید دانشگاه آزاد بر اساس نیازهای بومی و پاسخ به نیازهای مخاطبان راه اندازی می شود

 

منوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که رشته هایی که در دانشگاه آزاد اسلامی برای نخستین بار ارائه می شود، دارای چه زیرساخت هایی هستند، گفت: تصویب رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی فرآیندی دارد که بر اساس قوانین مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و وزارت بهداشت است و بر این اساس دانشگاه موظف است استانداردهای لازم مورد توجه این نهادها را کسب کند. البته قبل از تمام این موارد، یک ممیزی و پایش بسیار سخت در دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد که رشته ها پس از این ممیزی، مصوب می شوند. به تازگی و پس از آغاز مدیریت جدید در دانشگاه آزاد اسلامی، بر اساس سند ملی آمایش و نقشه جامع علمی کشور؛ رشته های جدید دانشگاه بر اساس نیازهای بومی و پاسخ به نیازهای مخاطبان راه اندازی می شود.

وی افزود: با ممیزی سختگیرانه ای که در دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص رشته ها وجود دارد، اعلام می کنم که هر واحدی که رشته فاقد استانداردهای لازم را داشته باشند، سازمان مرکزی آن رشته را از دفترچه حذف می کند. بنابراین این اطمینان را به داوطلبان می دهم که تمامی رشته های دانشگاه آزاد اسلامی دارای تجهیزات و زیرساخت های لازم است. همچنین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به لحاظ آزمایشگاهی و کارگاهی، علاوه بر آزمایشگاه های خود واحد، به شبکه ای به نام «ساها» متصل هستند که تمامی دانشجویان می توانند از حدود 11هزار آزمایشگاه و کارگاه این سامانه استفاده کنند.

 

داوطلبان صرفاً بر اساس علاقه خود به چینش اولویت ها در انتخاب رشته بپردازند

 

منوری در خصوص چگونگی چینش اولویت های انتخاب رشته و تأثیر آن در قبولی گفت: برخلاف انتخاب رشته سنتی در سال های گذشته، در حال حاضر جا به جایی اولویت ها در شانس قبولی تاثیری ندارد و داوطلبان صرفاً باید بر اساس علاقه خود به چینش اولویت ها بپردازند. در واقع در مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، نمره ای که داوطلب کسب کرده، ملاک خواهد بود و تا زمانی که انتخاب رشته داوطلبی که رتبه بهتری دارد، رسیدگی نشود، به سراغ تعیین تکلیف انتخاب رشته رتبه بعدی نمی روند.

وی در خصوص افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پزشکی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی به لحاظ کیفیت آموزش رشته های علوم پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و نسبت استاد به دانشجو در دانشکده دندانپزشکی یک به 8 است و تعداد یونیت ها و تجهیزات موردنیاز رشته های پزشکی دانشگاه بسیار بالاست.

منوری در ادامه تأکید کرد: به نقل از دکتر ابطحی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی؛ 26 فارغ التحصیل پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با قرار گرفتن در جمع 2.5 درصد برتر فارغ التحصیلان این رشته، مستقیماً و بدون گذراندن طرح می توانند وارد مقاطع تخصصی شوند و از این حیث دانشگاه آزاد اسلامی رتبه اول را در بین دانشگاه های پزشکی کشور به دست آورده است.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در توضیح شهریه دوره های خودگردان گفت: دوره های خودگردان دانشگاه های دولتی شهریه هایی بیشتر از دانشگاه آزاد اسلامی دارند. وی افزود: هزینه تدریس به یک دانشجوی پزشکی بسیار بالاست که در دانشگاه آزاد اسلامی تنها بین 40 تا 50درصد هزینه ها از محل شهریه به دست می آید.

 

کاهش 50درصدی شهریه در برخی رشته های دانشگاه آزاد

 

منوری در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی کاهش50 درصدی شهریه در برخی رشته های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مطابق مصوبه دانشگاه آزاد اسلامی که در قالب یک بخشنامه به واحدها ابلاغ شده است، در برخی رشته های کاردانی و کارشناسی بدون آزمون که مطابق نقشه جامع علمی کشور نیاز به آن ها وجود دارد لیکن بنا به هر دلیلی، درخواست داوطلبان برای حضور در آن رشته ها کم است ، طی یک پروسه قانونی، تا 50 درصد کاهش شهریه خواهیم داشت. داوطلبان در هنگام ثبت نام نهایی در واحدها باید از واحدها بخواهند که این رشته ها را معرفی کنند.

وی افزود: طبیعتاً در رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی که رشته های کم‌ طرفداری نیستند، این کاهش شهریه را نخواهیم داشت. البته رشته های بدون آزمون بسیاری از واحدها مشمول این کاهش شهریه شده اند.

منوری در پایان گفت: داوطلبان در ساعات پایانی انتخاب رشته به اطلاعیه ها و بخشنامه هایی که در سایت روابط عمومی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس www.iau.ac.ir و مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه به آدرس sanjesh.iau.ac.ir منتشر می شود، دقت کرده و جهت کسب هرگونه اطلاعات، فقط به این دو سایت مراجعه کنند.

 

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی

1395.06.15

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2642917 نفر   - 475037 ip   بازديد امروز : 750 نفر   - 146 ip   بازديد ديروز : 530 نفر   - 148 ip   آنلاين : 6 نفر