چهارشنبه 1 اسفند 1397

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

اخبار
جزئیات جدید از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر مجتبی علوی‌ فاضل سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی، شب گذشته (دوم شهریور1395) به سوالات متعدد داوطلبان پاسخ داد.

 

لیست رشته‌ها در سامانه مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی موجود است

دکتر علوی‌فاضل در پاسخ به سوالی درباره پذیرش در رشته پرستاری در واحد کاشان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: داوطلبان همین الان می‌توانند به سامانه WWW.AZMOON.ORG مراجعه کنند و بدون این که وارد مراحل ثبت‌ نام شوند، در قسمت راست صفحه، در بخش لیست رشته‌ ها و واحدها، رشته ‌ها و گروه ‌های مختلف و واحدهایی را که در آن رشته پذیرش دارند را به تفکیک مشاهده کنند و متوجه شوند که رشته موردنیاز آن‌ ها در کدام واحد دانشگاهی است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در انتخاب رشته قبلا متغیرهای زیادی وجود داشت، قبلا این امکان وجود داشت یک فردی با نمره بالاتر به دلیل انتخاب رشته نادرست در انتخاب ‌هایش قبول نشود و یک فردی با نمره‌ پایین ‌تر چون یک شهر دورتر را انتخاب می‌ کرد پذیرفته شود. این در حقیقت انتخاب رشته را مقداری پیچیده می‌کرد. الان اساس انتخاب رشته دو ویژگی است، ابتدا نمره‌ای که فرد در آزمون کسب کرده است و نه رشته؛ چون نمره فرد نشان ‌دهنده پاسخ او به سوالات است، اگر دو فرد نمره مساوی داشته باشند، رتبه آن ها مساوی می‌ شود پس بهترین ملاک نمره است. ویژگی دوم انتخاب فرد بر اساس علایقش است، یعنی اگر کسی در تهران سکونت دارد و علاقه ‌مند است در تهران قبول شود، قطعا رشته‌ های شهر تهران را به عنوان اولویت انتخابی باید انتخاب کند، مگر این که فرد محل تحصیل غیر از محل سکونت برایش اهمیت نداشته باشد و امکان جا به ‌جایی داشته باشد. بر این اساس مفهوم این حرف من این است، یک نفر با نمره بالاتر تا زمانی که در اولویت ‌هایش وضعیت پذیرشش مشخص نشود فردی با نمره پایین ‌تر در پردازش و اعلام نتیجه قرار نمی ‌گیرد.

 

داوطلب نمره ‌اش را ملاک قرار دهد

دکتر علوی‌ فاضل گفت: پس داوطلب اول نمره خود را ملاک قرار می‌ دهد و انتخاب رشته می ‌کند. قطعا در شهرهای دورتر و در رشته‌ هایی با مقطع پایین ‌تر، (یعنی اگر دکترای حرفه ‌ای را به عنوان بالاترین مقطع ورود به دانشگاه بدانیم، در مقطع کارشناسی نمره کمتری مورد نیاز است، این یک چیز طبیعی است) در مقطع کارشناسی نمره کمتری مورد نیاز است. یا هرچه از تهران به سمت خارج از تهران بروید، نمره افت می‌ کند، چون داوطلب کمتر می‌ شود و رقابت کمتر می‌ شود. در مراکز استان ‌ها در واحدهای برتر قطعا رقابت بیشتر است و نمره بالاتر نیاز است. بر اساس محل سکونت و براساس علاقه‌ مندی و نمره فرد باید انتخاب کند. یک انتخاب هم دانشگاه آزاد اسلامی برای کسانی که علاقه ‌مند هستند گذاشته است که اگر در اولویت‌ های خود قبول نشوند، در اولویتی که دانشگاه بر اساس نمره به آن فرد اختصاص می ‌دهد، قبول شوند.

او در پاسخ به سوالی درباره فراهم شدن امکان پذیرش در یک رشته‌‌ در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ممکن است محل ارائه یک رشته در چندین واحد دانشگاهی باشد، به عنوان مثال پرستاری ممکن است در 20 یا 30 واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شود، ولی نکته مهم این است که فرد بیش از 20 انتخاب در انتخاب رشته ندارد، پس باید اولویت‌ های خود را مشخص کند که آیا اولویت برای داوطلب رشته است یا شهر؟ برای مثال داوطلبانی داریم که علاقه دارند فقط داروسازی قبول شوند، بنابراین رشته‌ های داروسازی‌ را در هر جای کشور که باشد انتخاب می‌ کنند. این به علاقه فرد برمی‌گردد و این که آیا به شهر اولویت می‌دهد یا به رشته.

 

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی حدود نصف قیمت تمام‌شده بخش شهریه‌بگیر دولتی است

دکتر علوی ‌فاضل هم ‌چنین در پاسخ به سوالی مربوط به تغییر ظرفیت رشته‌ های پیراپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ظرفیت‌ های دانشگاه آزاد اسلامی امسال(1395) نسبت به سال قبل(1394) تغییری به مفهوم افزایش نداشته است. ما هر سال مخصوصا در گروه علوم ‌پزشکی با تعامل خوبی که با وزارت بهداشت داریم، ظرفیت‌ های دانشگاه را به تایید وزارت بهداشت می‌ رسانیم. بنابراین فرآیند تصویب رشته یک فرآیند زمان‌ بر است و نیاز به تکمیل هیات‌ علمی دارد. امسال(1395) به جز تعداد بسیار محدودی که مخصوصا در رشته پرستاری در چند واحد مجوز داده شد، افزایش ظرفیت نداشته ‌ایم.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی درباره انتخاب‌ رشته ‌های ظرفیت مازاد و خودگران نیز گفت: در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که شرایط و امکانات لازم را بر اساس ارزیابی وزارت بهداشت داشتند، مجوزی با عنوان ظرفیت مازاد به اسم ظرفیت مازاد خودگردان به دانشگاه داده شده است. مفهوم خودگردان همان مفهومی است که در دانشگاه ‌های دولتی هم به عنوان بخش شهریه ‌بگیر دانشگاه‌ های دولتی وجود دارد. یعنی با هزینه تمام ‌شده این شهریه دریافت می‌ شود. در دانشگاه آزاد اسلامی همین الان در گروه پزشکی چیزی حدود 50درصد قیمت تمام ‌شده ‌ای که دولت در بخش شهریه ‌بگیر خودش دریافت می‌ کند، دریافت می‌ کنیم، به علت این که زیرساخت‌ ها و امکانات را در سال‌ های قبل فراهم کردیم. اما در سهمیه مازاد خودگردان که البته تعداد آن زیاد هم نیست، داوطلبان زیاد روی این تعداد تمرکز نکنند.

 

دغدغه مجموعه دانشگاه آزاد کاهش فشار به خانواده‌ها است

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی به مصوبه هیات امنای مرکزی برای افزایش تا ۱۵درصدی شهریه برای دانشجویان ورودی جدید اشاره کرد و گفت: این امکان وجود دارد در رشته ‌ای اصلا افزایش شهریه نداشته باشیم یا افزایش شهریه 5 درصد، 10 درصد و... باشد. ولی حداکثر بیشتر از 15 درصد نشود .

 

بدون آزمون هم امکان قبولی در رشته‌ های خوب وجود دارد

او هم‌ چنین از اتفاقی جدید در بخش رشته‌ های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: در این بخش که 97 درصد رشته ‌های ما را تشکیل می ‌دهد این امکان هست که هر فرد بر اساس علاقه خود در محل سکونتش رشته ‌های مورد علاقه خوب از قبیل عمران، مکانیک و ... را انتخاب کند. در دوره‌ های بدون آزمون این امکان هست که شهریه که افزایش پیدا نمی‌ کند، 50درصد هم نسبت به سال قبل(1394) کمتر شود. این یک حرکت بسیار بزرگ است و علت آن هم این است که دانشگاه با دو متغیر به این موضوع نگاه کرده است. اول این که دانشگاه می‌ خواهد کمک کند رشته ‌هایی که در نقشه جامع علمی کشور اولویت‌ دار هستند رونق پیدا کنند، هدایت تحصیلی بر اساس نقشه جامع علمی کشور اتفاق بیفتد و دوم این که ما ظرفیت‌ های خوبی را ساخته‌ ایم، ساختمان و آزمایشگاه راه ‌اندازی کرده ‌ایم و استاد کافی داریم. این امکانات به دلایل مختلف خالی مانده است. 20میلیون متر مربع فضای مسقف و روباز در یک مجموعه دانشگاهی با 70هزار همکار علمی و 35هزار عضو هیات علمی تمام وقت خیلی بزرگ است. ما می ‌خواهیم از این سرمایه ملی که حاصل پس ‌انداز مردم در بخش آموزش عالی است، استفاده بهینه شود. بنابراین می‌ خواهیم تشویق کنیم و متغیر شهریه را کاهش دهیم که بتوانیم از امکاناتی که مال مردم است بهتر و بیشتر استفاده کنیم.

دکتر علوی‌ فاضل در پایان گفت: من امیدوار هستم داوطلبان با توکل بر خدا و با آرامش و با امید انتخاب رشته کنند و در رشته دلخواه قبول شوند. اگر هم در رشته باآزمون قبول نشدند، اصلا نگران نباشند. ما 500هزار ظرفیت خالی داریم، اگر همه داوطلبان کنکور امسال(1395) وارد شوند، باز هم ظرفیت خالی داریم. پس امید خودشان را از دست ندهند و هم در باآزمون و هم بدون‌آزمون انتخاب رشته کنند و مطمئن باشند جایی که دلشان می‌خواهد قبول می ‌شوند.

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی

1395.06.03

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2560773 نفر   - 456193 ip   بازديد امروز : 330 نفر   - 104 ip   بازديد ديروز : 891 نفر   - 330 ip   آنلاين : 5 نفر